fbpx
Przejdź do treści

Ciąża po stracie. Czego możesz się spodziewać, gdy jesteś w ciąży z tęczowym dzieckiem?

Ciąża po stracie tęczowe dziecko
Fot. Canva

Noworodek owinięty tęczową pieluszką, kobieta z brzuszkiem pozująca w kolorowej sukience – czy widziałaś tego typu zdjęcia? Być może zastanawiasz się, o co chodzi. Śpieszę z wyjaśnieniem – tęcza to symbol nadziei, którą niesie ze sobą dziecko urodzone po stracie poprzedniego.

Rainbow baby, czyli tęczowe dziecko

Mianem tęczowego określa się dziecko, które urodziło się po stracie ciąży. Utrata ciąży może być w wyniku poronienia lub urodzenia martwego dziecka.

Tak jak światło tęczy pojawia się po ciemnościach deszczowego nieba, tak tęczowe dziecko rodzi się w bólu wynikającym ze straty.

Czego możesz się spodziewać, gdy oczekujesz tęczowego dziecka

Jeśli jesteś w ciąży z tęczowym dzieckiem, prawdopodobnie doświadczasz wielu skrajnych emocji. Być może odczuwasz lęk i niepokój; martwisz się, że poronisz kolejne dziecko lub coś będzie z nim nie tak. Pomocna może być rozmowa z lekarzem, który zna Twoją historię. Może on pokierować Cię do specjalistów wykazujących się odpowiednią wrażliwością, tak ważną dla kobiety po stracie.

Być może zdecydujesz się nie ujawniać ciąży, aby uniknąć trudnych rozmów i niewygodnych pytań. Albo też chcesz powiadomić rodzinę i przyjaciół na wczesnym etapie ciąży, aby uzyskać wsparcie emocjonalne od początku. Każda kobieta jest inna – a to, czy powiesz innym o swojej ciąży, zależy wyłącznie od Ciebie.

Zajście w ciążę po stracie może wywołać trudne emocje. Rozmowa z wyszkolonym terapeutą pomaga w radzeniu sobie z lękiem i stresem. W razie potrzeby nie wahaj się sięgać po profesjonalną pomoc.

Jak wspierać przyjaciółkę spodziewającą się tęczowego dziecka

Nie bój się, że sprawisz jej przykrość, rozmawiając o ciąży. Zamiast tego zapytaj ją, jak się czuje i w jaki sposób chciałaby być wspierana.

A może kupisz prezent, który uhonoruje jej tęczowe dziecko? Na przykład tęczową chustę lub kartkę dla dziecka. Warto też podarować coś, co mogłoby pomóc jej poczuć się rozpieszczaną (oraz odstresować się) – na przykład voucher do spa. Albo znajdź fotografa, który specjalizuje się w sesjach zdjęciowych tęczowych dzieci – dzięki temu zyska wspaniałą, dodającą sił pamiątkę na całe życie!

Przede wszystkim jednak bądź przy swojej przyjaciółce – odwiedzaj ją, dzwoń lub pisz i daj jej znać, że o niej myślisz. A jeśli potrzebuje czasu, spokojnie, daj go jej, zapewniając przy tym, że ciągle jesteś obok.

Istnieje również dodatkowe wsparcie on-line. Szczególnie polecamy nasz e-learning „Jak poradzić sobie po poronieniu?” oraz e-raport „Poronienie – strata o wielu obliczach”. Na naszym portalu w dziale poronienia znajdziesz szereg artykułów, które mogą pomóc uporać Ci się z traumą. Pamiętaj – nie jesteś sama!

Źródło: Verywellfamily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.