fbpx
Przejdź do treści

Ciąża po 50-tce. Co warto wiedzieć o późnym macierzyństwie?

Adopcja komórek niesie szansę na macierzyństwo – fot. 123RF

Obecnie coraz więcej kobiet na świecie decyduje się na macierzyństwo po 50. roku życia. Jest to możliwe głównie dzięki zaawansowanym technikom wspomaganego rozrodu, czyli adopcji komórek jajowych lub zarodka. Czy ciąża w późnym wieku jest bezpieczna dla matki i płodu?

Zgodnie ze statystykami opublikowanymi przez Office for National Statistics, liczba kobiet, które zdecydowały się na urodzenie dziecka po 50-tce, wzrosła aż czterokrotnie w ciągu dwóch ostatnich dekad. W tym okresie matkami zostało 1859 pań po 50. roku życia, a 153 zaszło w ciążę po 55. roku życia. Dane te odnoszą się do kobiet mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Jakie szanse na ciąże mają dojrzałe kobiety? Czy ciąża po 50-tce jest bezpieczna dla matki i płodu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Trochę teorii

Każda dziewczynka rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, które wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej są cyklicznie uwalniane z jajników. W okresie dojrzewania jest ich 500 000, po 30-tce już tylko 250 000, a w okolicy 50. roku liczba jajeczek spada do 1000. Zdrowe komórki jajowe są niezbędne do naturalnego poczęcia. Im jest ich mniej, tym szanse na ciąże mniejsze.

Jak pokazują powyższe liczby, płodność kobiety wygasa stopniowo. Mniej więcej po 40-tce szanse na naturalne poczęcie drastycznie spadają, podczas gdy w 5. dekadzie życia są niemal zerowe. Niemal, ponieważ późny wiek nie wyklucza ciąży. Wszystko zależy bowiem od wieku biologicznego kobiety.

Kobiety w przedziale wiekowym 45-50 lat przechodzą menopauzę, która oznacza wygasanie funkcji jajników i tym samym utratę płodności. Jednak w zależności od organizmu, menopauza może wystąpić wcześniej lub później.

Okres ten poprzedza premenopauza, której towarzyszą uciążliwe objawy, takie jak nieregularne cykle, plamienia między miesiączkami, uderzenia gorąca, wahania nastroju, krótkie i skąpe lub długie i obfite miesiączki. Podczas premenopauzy coraz więcej cykli (ale nie wszystkie) jest bezowulacyjnych. W tym czasie wciąż można zajść w ciążę naturalnie, jednak starania mogą być dłuższe niż w przypadku np. 20-letniej, zdrowej kobiety. Premenopauza może pojawić się już po 35. roku życia.

Inną sprawą jest jakość komórek jajowych, która również spada wraz ze starzeniem się organizmu. Oprócz trudności w zapłodnieniu, obniżona jakość jajeczek może wiązać się np. z większym prawdopodobieństwem wystąpienia wad płodu czy poronienia.

Ciąża po 50-tce – możliwe zagrożenia dla kobiety:

  • stan przedrzucawkowy,
  • cukrzyca ciążowa,
  • ciąża pozamaciczna,
  • większe ryzyko cesarskiego cięcia,
  • poronienie,
  • przedwczesny poród.

Ciąża po 50-tce – możliwe zagrożenia dla dziecka:

  • wystąpienie wad wrodzonych,
  • niska masa urodzeniowa,
  • trudności w uczeniu się.

In vitro na ratunek

Ciąża w późnym wieku jest możliwa np. w wyniku zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem oocytów dawczyni lub dzięki adopcji zarodka.

Adopcja komórek niesie szansę na donoszenie ciąży oraz urodzenie zdrowego dziecka. Jednak 49 lat jest górną granicą wieku dla pacjentek w większości klinik w Polsce. Zapłodnienie in vitro u starszych kobiet niesie znaczne ryzyko zarówno dla życia matki, jak i płodu.

Źródła:

healthline.com / heguardian.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.