fbpx
Przejdź do treści

Ciąża po 35. roku życia – co musisz o niej wiedzieć?

późna ciąża po 35
pic. 123rf.com

Kariera, samorealizacja i dostępność antykoncepcji, powoduje, że decyzja o urodzeniu dziecka coraz częściej przekładana jest na później.

Mimo tego, że po 35. roku życia ciążę określa się stanem wysokiego ryzyka, w Polsce każdego roku przychodzi na świat około 50 tysięcy dzieci urodzonych przez matki, które właśnie w tym wieku, a także później, decydują się na dziecko. Co oznacza późna decyzja i jak możemy wspomóc płodność?

Co roku tysiącom kobiet po 35. roku życia udaje się zajść w ciążę naturalnie, jednak dla wielu okazuje się to wyzwaniem, przysparzającym frustracji i problemów. Dlaczego tak się dzieje? 35 lat to dla specjalistów wiek, w którym ciążę kwalifikuje się jako ciążę wysokiego ryzykaistnieje większe prawdopodobieństwo chorób (tarczyca, mięśniaki macicy, choroby autoimmunologiczne etc.) i poronień. Szczyt płodności przypada na 20-24 lata i utrzymuje się na dobrym poziomie aż do 30. roku życia.  Statystycznie, po 35. szansa na zapłodnienie zmniejsza się o około 20%, co spowodowane jest zmniejszającą się liczbą jajeczek w jajnikach, które zdolne są do zapłodnienia.

JAK ZADBAĆ O SIEBIE?

Przed zajściem w ciążę kobieta powinna skontrolować swój stan zdrowia. Podstawowe badania, oprócz morfologii, to badanie moczu, oznaczenie grup krwi, poziomu glukozy w surowicy, a także diagnostyka w kierunku infekcji groźnych dla dziecka – takich jak toksoplazmoza, różyczka, cytomegalia, badanie antygenu HBS oraz badania hormonalne, szczególnie tarczycowe. Istotny wpływ na rozwój ciąży ma witamina D, warto więc na bieżąco sprawdzać jej poziom w organizmie.

JAK ZWIĘKSZYĆ SZANSE NA ZAJŚCIE W CIĄŻĘ?

Należy pamiętać, że nawet przed 35. rokiem życia niezbyt często udaje się zajść w ciążę od razu po podjęciu decyzji o rozpoczęciu starań. Statystycznie może to zająć nawet rok, warto więc uzbroić się w cierpliwość (chociaż po 35. roku życia należy reagować szybciej – jeśli po sześciu miesiącach starań o dziecko nie u da się zajść w ciążę, powinno się rozpocząć odpowiednia diagnostykę). Najważniejszą rzeczą jest poznanie swojego cyklu, aby nie stracić najważniejszych jego dni, czyli owulacji. To właśnie wtedy jest największa szansa na zapłodnienie – według badań klinicznych, przeciętna kobiet jest potencjalnie płodna pomiędzy 10 i 17 dniem cyklu.

Co ważne, jednym z czynników obniżających możliwość zapłodnienia jest otyłość – tkanka tłuszczowa produkuje estrogen, co może zaburzać występowanie owulacji. Niedowaga, która powoduje zaburzenia menstruacji, także zmniejsza możliwość zapłodnienia.

Jeśli chodzi o suplementy, lekarze zalecają rozpoczęcie przyjmowania kwasu foliowego na co najmniej miesiąc przed zajściem w ciążę, aby zapobiec m.in. defektom mózgu i kręgosłupa u dziecka. Oprócz tego ważne są witaminy z grupy B (znajdują się w zielonolistnych warzywach, brokułach, w pełnoziarnistym chlebie, fasoli, owocach cytrusowych czy w soku pomarańczowym). Należy też unikać kawy (zalecana dawka to 1-2 filiżanki dziennie), alkoholu i absolutnie rzucić palenie. Przyszłe mamy powinny pamiętać także, że zbyt duża dawka intensywnego treningu fizycznego może powodować zaburzenia owulacji – umiarkowany spacer jak najbardziej, ale wyczerpujący maraton raczej nie.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Iza Farenholc

Dziennikarka i redaktorka. Pracowała jako redaktor naczelna w magazynie dla rodziców Gaga oraz współpracowała m.in. z magazynami Zwierciadło, Twój Styl, Sens, Glamour - materiały psychologiczne, recenzje książkowe, muzyczne i filmowe, wywiady, reportaże z podróży.