fbpx
Przejdź do treści

Ciąża po 30-tce – argumenty za i przeciw

ciąża po 30-tce
Fot. Canva

Coraz więcej kobiet zaczyna myśleć o dziecku dopiero po 30. urodzinach. Często to właśnie wtedy osiągają stabilność finansową oraz są na tyle dojrzałe, aby poradzić sobie z wyzwaniami macierzyństwa. Niestety, zegara biologicznego nie da się oszukać – szanse na zajście w ciążę po 30. roku życia zmniejszają się znacznie szybciej niż wcześniej. Jakie są za i przeciw odkładania rodzicielstwa?

Szanse na zajście w ciążę po 30-tce

Szanse kobiety na udaną ciążę zaraz po ukończeniu 30 roku życia (30-34 lata) sięgają aż 86%. Jednak ryzyko poronienia wzrasta do 20%. Prawdopodobieństwo zajścia w późniejszych latach (35-39 lat) wynosi około 78%, zwłaszcza jeśli kobieta ma mniej niż 37 lat.

Jaki jest najlepszy moment na dziecko pod względem biologicznym? Przeczytaj TUTAJ. Niezależnie od wieku kobiety, kontrolna wizyta u ginekologa powinna być pierwszym krokiem podczas planowania dziecka.

Ciąża po 30-tce – plusy i minusy

Poznaj kilka faktów, które mogą pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji o założeniu rodziny (nie tylko po 30. roku życia).

Plusy

 • Stabilność finansowa – to chyba najważniejszy powód, dla którego kobiety decydują się na posiadanie dzieci po 30. roku życia. Zwykle mają wtedy ustabilizowaną pozycję zawodową i są w stanie odłożyć pieniądze na potrzeby dziecka.
 • Stabilność związku – większość kobiet odkłada decyzję o dziecku o kilka lat, aby lepiej poznać swoich partnerów, mieć czas tylko dla siebie i przetestować siłę związku podczas różnych trudności.
 • Większe doświadczenie życiowe – podróże, praca, zabawa – kobiety wykorzystują maksymalnie czas przed dzieckiem. Dzięki temu potem są spokojniejsze i nie mają poczucia, że poświęcając czas maluchowi „coś” tracą.
 • Posiadanie grupy wsparcia – jeśli masz dziecko w wieku 30 lat, prawdopodobnie nie będziesz jedyną mamą wśród znajomych. Twoja grupa wsparcia jest duża i składa się z matek w tym samym wieku, myślących podobnie do Ciebie.
 • Będziesz wyglądać i czuć się młodziej – z dzidziusiem na rękach będziesz wyglądać na znacznie młodszą i nie będzie widać różnicy pomiędzy Tobą a 20-letnimi mamusiami. W końcu Wasze dzieci będą w tym samym wieku!

Minusy

 • Trudniej zajść w ciążę – po 30. roku życia niektóre kobiety mogą mieć trudności z zajściem w ciążę. Dzieje się tak głównie dlatego, że owulacja staje się bardziej nieregularna, liczba komórek jajowych znacznie spada, a ich jakość zaczyna się zmniejszać.
 • Choroby cywilizacyjne – wraz z wiekiem wzrasta ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca, otyłość i nadciśnienie. Te choroby wpływają na zdrowie Twoje i dziecka, zwiększają również ryzyko przedwczesnego porodu.
 • Powikłania ciążowe – istnieje większe ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej lub nadciśnienia tętniczego podczas ciąży.
 • Konieczność cesarskiego cięcia – powikłania ciążowe obejmują również trudny poród i długotrwały ból spowodowany m.in. problemami z rozwarciem szyjki macicy i niewystarczającą czynnością skurczową macicy, co skutkuje koniecznością wykonania cesarskiego cięcia.
 • Wyższe ryzyko poronienia – wraz z wiekiem wzrasta ryzyko poronienia i urodzenia martwego dziecka.
 • Zdrowie dziecka – niemowlęta urodzone przez starsze kobiety częściej narażone są na ryzyko wystąpienia wad genetycznych, takich jak zespół Downa lub rozszczep kręgosłupa.

Najlepszy moment na dziecko

Okres pomiędzy 20. a 25. rokiem życia to najbardziej płodny czas w życiu kobiety. Nie martw się, jeśli nie jesteś gotowa na dziecko w wieku 20 lat. Pamiętaj, medycyna znacznie się rozwinęła, a większość kobiet rodzi szczęśliwie zdrowe dzieci po 30-tce, a nawet koło czterdziestki.

Źródło: FirstCry Parenting

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.