fbpx
Przejdź do treści

Ciąża jest szczytem ludzkiej wytrzymałości

Ciąża jest szczytem ludzkiej wytrzymałości

Naukowcy z Uniwersytetu Duke’a obliczyli limit ludzkiej wytrzymałości. Odkryli, że kobiety w ciąży są bardzo blisko górnej granicy.

Amerykańscy badacze przeanalizowali stan zdrowia atletów biorących udział w wydarzeniach sportowych, takich jak Tour de France i ultramaratony, czyli biegi długodystansowe powyżej 42,195 km. Dla porównania przyjrzeli się również wydatkom energetycznym przyszłych mam. Doszli do bardzo ciekawych wniosków. 

Ciąża jest szczytem ludzkiej wytrzymałości?

Naukowcy ustalili, że po intensywnym, wielodniowym wysiłku tempo spalania kalorii jest 2,5 razy szybsze niż w czasie spoczynku. Jednak wraz z kolejnymi przebiegniętymi maratonami i morderczymi treningami zapotrzebowanie energetyczne sportowców spada i utrzymuje się na stałym poziomie 2,5-krotnie wyższym niż podstawowy poziom przemiany materii. 

Jak podają naukowcy, każdy człowiek ma swoją górną granicę wytrzymałości, którą może podtrzymać przed dłuższy czas, ale nie jest jej w stanie przekroczyć.

Dla porównania, zużycie energetyczne w czasie ciąży jest 2,2 razy wyższe od spoczynkowego tempa metabolizmu. To oznacza, że najwyższe, długoterminowe wydatki energetyczne obserwowane u sportowców są tylko nieco większe od poziomu metabolizmu ciężarnych! 

Autorami badań są Herman Pontzer i John Speakman. Wyniki ich badań pojawiły się na łamach czasopisma naukowego „Science Advances”. 

Źródło: The Telegraph, Rzeczpospolita

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.