fbpx
Przejdź do treści

Ciąża ektopowa – dlaczego do niej dochodzi?

Ciąża ektopowa
fot.Pixabay

W ciąży pozamacicznej zapłodnione jajeczko rozwija się poza macicą. Nie jest to pożądany stan, mało tego, grozi życiu kobiety. Od szybkiej reakcji zależy, czy w przyszłości będzie ona mogła cieszyć się macierzyństwem.

Jak często zdarza się ciąża pozamaciczna?

Według statystyk, jedna ciąża pozamaciczna (ektopowa) przypada na każde 100 porodów. Stwierdza się ją zazwyczaj u kobiet między 26. a 30. rokiem życia. W zależności od tego, gdzie zagnieździło się jajeczko, wyróżnia się:

  • ciążę jajowodową – to 99% przypadków, po implantacji zapłodnionej komórki w jajowodzie zarodek może się rozwijać w każdej jego części;
  • ciążę jajnikową – jajeczko usadawia się i rozwija w jajniku albo na nim;
  • ciążę brzuszną (otrzewnową) – rozwija się ona w jamie otrzewnowej bądź na innym narządzie wewnętrznym;
  • ciążę szyjkową – komórka dostaje się poza jamę macicy.

Dlaczego dochodzi do ciąży pozamacicznej?

Do ciąży pozamacicznej prowadzą zmiany w jajowodach, spowodowane np. endometriozą, wadliwą budową macicy czy jajowodu. Zdarza się, że ten ostatni jest zrośnięty, zwężony lub przyrośnięty do jajnika, czasami źle funkcjonuje, nie wykonując choćby ruchów ułatwiających przesunięcie jajeczka. Najczęściej jednak za problemem stoją zrosty po zapaleniu przydatków. Winę ponoszą bakterie – gronkowce, paciorkowce, E. coli czy chlamydia.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl