fbpx
Przejdź do treści

CIĄŻA czy nie? Oto jest pytanie!

test ciążowy
Fot: lightfieldstudios / 123RF

Twoja miesiączka spóźnia się kilka dni, a Ty podejrzewasz ciążę? Chcąc się upewnić, wykonaj test ciążowy. Kiedy i jak to zrobić? Który wybrać? Odpowiemy na Twoje pytania.

Cykl kobiecy

Aby zaplanować ciążę, musisz znać i rozumieć swój organizm. Kobiety mają zazwyczaj 28-dniowy cykl miesiączkowy, który składa się z kilku faz:

FAZA PIERWSZA (MENSTRUACYJNA) – po samej nazwie łatwo wnioskować, że jest to czas trwania miesiączki. U każdej kobiety okres krwawienia jest różny, z reguły trwa od 4 do 7 dni. W tej fazie złuszcza się nabrzmiała od hormonów błona śluzowa, a kobieta traci od 30 ml do 80 ml krwi. Faza menstruacyjna może być bardzo bolesna. Kobiety skarżą się na ból w dole brzucha, a także lędźwi.

FAZA DRUGA (FOLIKULARNA) – podczas tej fazy nabłonek narasta na błonę śluzową macicy. Jajniki zaopatrywane są w pęcherzyki Graffa, następuje wzmożona produkcja estrogenu, a z pochwy wydzielany jest charakterystyczny śluz (dość lepki i gęsty, raczej skąpy). Ostatni dzień „innego” śluzu oznacza zwykle owulację.

FAZA TRZECIA (OWULACJA)niedojrzała komórka jajowa uwalnia się i trafia do jajowodów (dzieje się to mniej więcej na 13–15 dni przed kolejną miesiączką). Jajeczko przebywa w jajowodzie 24 godziny, a następnie umiera.

FAZA CZWARTA (LUTEALNA) – z pęcherzyka Graffa tworzy się ciałko żółte, które wydziela progesteron. Jest on niezbędny, aby utrzymać ciążę. Jeżeli zaś nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zanika. Objawami, za które w tej części cyklu odpowiedzialny jest nadmierny progesteron, są zanikanie płodnego śluzu oraz powiększenie i bolesność piersi. Bezwzględna niepłodność przypada na okres rozpoczynający się 3–4 dnia fazy lutealnej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, zmniejsza się ilość progesteronu i następuje złuszczanie niepotrzebnej śluzówki macicy – występuje krwawienie miesiączkowe.
Uwaga: niezależnie od tego, czy masz długi czy krótki cykl, faza lutealna trwa zawsze 14 dni.

Kiedy i jak wykonać test ciążowy?

Miesiączka spóźnia się 2 lub 3 dni? Możesz wykonać samodzielnie test ciążowy
z moczu, który mierzy poziom beta hCG (hormonu ciążowego). Test ciążowy do użytku domowego możesz kupić w aptece, drogerii, supermarkecie.

Warto korzystać z testów superczułych, które wykrywają ciążę już od 6 dni po spodziewanym zapłodnieniu. Wynik uzyskasz w kilka minut. Test najlepiej wykonać z samego rana, z pierwszej próbki moczu, ponieważ jest on bardziej skoncentrowany i dzięki temu łatwiej „złapać” miarodajny poziom beta hCG.

Testy ciążowe Domowego Laboratorium składają się z pola kontrolnego, które musi się zabarwić i decyduje o prawidłowym wykonaniu badania, oraz pola wynikowego z antygenem, które zabarwia się w przypadku ciąży (lekkie przebarwienie także wskazuje na jej istnienie). Przeczytaj dokładnie instrukcję użycia testu, ponieważ poszczególne modele różnią się od siebie sposobem przeprowadzenia badania. przypadku testu płytkowego ważne jest, ile kropli należy wpuścić pipetą do okienka. Robiąc zaś test strumieniowy, należy sprawdzić, jak długo powinno się go trzymać pod strumieniem moczu.

Sprawdź także, po ilu minutach należy odczytać wynik. Dwie kreski oznaczają ciążę, jedna – jej brak.

Rodzaje domowych testów ciążowych – który wybrać?

TEST STRUMIENIOWY – specjalną końcówkę trzeba umieścić dokładnie na linii strumienia moczu. Główną jego zaletą jest wygoda pomiaru;

TEST PŁYTKOWY – w opakowaniu znajduje się płaskie pudełeczko (tzw. płytka) z miejscem na mocz. Wystarczy zebrać niewielką jego ilość i przy pomocy pipety wkroplić w odpowiednie okienko. Po kilku minutach pojawi się wynik. Co istotne, nie każdy producent załącza do tego typu testów pojemnik, test płytkowy Super
Czuły Pink zawiera to udogodnienie.

TEST PASKOWY – zwykle najtańsza wersja. Wykonuje się go poprzez umieszczenie papierowego paska w pojemniku z moczem. Test wymaga od Ciebie posiadania
pojemnika na mocz.

Co w przypadku, gdy test wyszedł negatywny, a ty nadal masz wątpliwości?

Test wyszedł negatywnie, a Ty nadal podejrzewasz ciążę? Jeśli po 3–4 dniach nadal nie masz okresu, powtórz badanie raz jeszcze. Poziom hormonów w moczu mógł być wtedy jeszcze zbyt niski – zgadza się, mogło być za wcześnie na jego wykonanie, a Ty pomimo otrzymania negatywnego wyniku rzeczywiście będziesz mamą.


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.