fbpx
Przejdź do treści

Ciąża, cukrzyca, poronienia – jeden wspólny mianownik?

Cukrzyca stanowi duże zagrożenie dla samej matki, jak i dla płodu – fot. Canva

Cukrzyca to choroba metaboliczna cechująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi oraz współwystępowaniem wielu innych objawów. Należy do tzw. chorób cywilizacyjnych, gdyż głównie zmianie stylu życia populacji ludzkiej w XX i XXI wieku przypisuje się obserwowaną obecnie epidemię tej choroby.

W skali całego świata choruje na nią prawie pół miliarda ludzi dorosłych. W Polsce natomiast mówić możemy o ponad dwóch milionach chorych powyżej 15 roku życia. Najczęściej chorujemy na cukrzycę typu 1 oraz typu 2.

Mówi się, że większość zachorowań jest skutkiem działania czynników środowiskowych, złej diety i finalnie – otyłości. Podział natomiast jest bardziej skomplikowany i rodzajów cukrzycy jest znacznie więcej. Dodatkowo część z nich skorelowana jest z podłożem genetycznym, może występować także u noworodków. Istotnym jest, że niezdiagnozowana lub niekontrolowana cukrzyca może powodować problemy z zajściem w ciążę, a także jej powikłania. 

Cukrzyca u kobiet w ciąży

W klasyfikacji chorób istnieje natomiast wyjątkowy rodzaj cukrzycy, na którą zapadają tylko kobiety ciężarne, dotyczy to ok. 3–4% pań. Co więcej, jest to choroba, której przebieg obserwuje się w większości przypadków tylko w trakcie trwania ciąży i która ustępuje po rozwiązaniu (część z chorujących może w późniejszych etapach życia zachorować na cukrzycę typu 2).

Mimo tego nadal stanowi duże zagrożenie dla samej matki, jak i dla płodu. Głównym objawem cukrzycy ciążowej jest hiperglikemia, powodowana zmianą poziomu innych hormonów (estrogeny, prolaktyna, laktogen łożyskowy etc.) wpływających na działanie insuliny. Jak wiadomo, u każdej ciężarnej kobiety dochodzi do wyżej wspomnianych zmian. Dlaczego zatem nie wszystkie chorują na ten typ cukrzycy?

Istnieje spora grupa czynników predysponujących do rozwoju tej choroby. Jako główne wymienia się zbyt wysoką masę ciała, wiek powyżej 35 roku życia, cukrzycę typu 2 występującą w rodzinie czy też czynniki genetyczne.

Nieuregulowany poziom cukru, czyli wspomniana już hiperglikemia, może oddziaływać bezpośrednio na płód, gdyż glukoza w sposób swobodny przenika przez łożysko. Co może się wydarzyć, gdy stan taki będzie trwał? Według badań naukowych prowadzonych na świecie, nieleczona cukrzyca w ciąży jest przyczyną przedwczesnych porodów, stanów przedrzucawkowych i podwyższonego ciśnienia, a także poronień. 

Cukrzyca przed ciążą

Kobiety, które planują potomstwo, a z cukrzycą zmagają się przed ciążą, powinny rozpocząć leczenie i ustabilizować poziom glukozy jeszcze przed rozpoczęciem starań.

Warto też wspomnieć, że długotrwałe leczenie może wpływać negatywne na płodność, dlatego też planów prokreacyjnych nie należy odkładać w czasie.

Obecnie na rynku diagnostycznym dostępne są testy i panele genowe, które pozwalają na identyfikację predyspozycji genetycznych do zachorowania na różne typy cukrzycy. Centrum Medyczne MedGen oferuje badania w kierunku wszystkich typów cukrzyc, które korelowane są z podłożem genetycznym, w tym badanie predyspozycji do cukrzycy ciążowej. Więcej informacji na temat badania znajdą Państwo pod numerem tel: 501 377 150 lub na stronie www.medgen.pl.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.