fbpx
Przejdź do treści

Ciąża a prowadzenie samochodu – jak zwiększyć bezpieczeństwo?

jazda samochodem w ciąży
fot. 123rf

Czy mogę prowadzić samochód podczas ciąży? Wiele kobiet zadaje sobie podobne pytanie, zastanawiając się nad tym, jak zadbać o bezpieczną jazdę autem. Sprawdziliśmy, co mówi prawo i medycyna.

Prowadzenia samochodu podczas ciąży to dla wielu kobiet nie tylko wygoda, ale i konieczność. Należy więc zrobić wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. Generalną zasadą jest brak przeciwskazań dla kobiet w ciąży do kierowania samochodem. W każdym jednak przypadku warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego.

Jazda samochodem w ciąży – prawo i wskazówki

Polskie prawo mówi, że kobieta w widocznej ciąży może nie zapinać pasów bezpieczeństwa, lekarze jednak odradzają skorzystania z tej opcji. W przypadku kolizji grozi to bowiem poważnymi uszkodzeniami macicy i łożyska.

Jak więc korzystać z pasów? W przypadku, gdy ciężarna kobieta jest kierowcą, należy ustawić fotel tak, by brzuch znajdował się jak najdalej od kierownicy. Można również zakupić specjalne adapter na pasy, których koszt oscyluje wokół 150 złotych.

Pamiętajmy o zdjęciu kurtki i innych grubych warstw odzieży mogących spowodować przemieszczanie się zabezpieczenia. Ważne jest też zadbanie o to, by wszyscy inni pasażerowie również mieli zapięte pasy – osoba siedząca na tylnej kanapie w przypadku zderzenia czołowego wylatuje do przodu z siłą nawet jednej tony!

Bezpieczeństwo pod lupą

Również nie należy rezygnować z włączenia poduszki powietrznej. Testy przeprowadzone przez specjalistów ds. bezpieczeństwa w Volvo dowodzą, że nie tylko nie powinna ona powodować obrażeń, a może uratować matkę i ciążę.

Kolejne często zadawane pytanie przez kobiety w ciąży brzmi: „Do którego miesiąca można prowadzić auto?” – jako że jest to kwestia dość indywidualna, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Zdaniem lekarzy, prowadzenie samochodu jest dla ciężarnej w pełni bezpieczne maksymalnie do końca II trymestru.

Małe elementy = duży komfort

Ważne jest by, niezależne od trymestru ciąży, w którym planowana jest podróż, zadbać o komfort ciężarnej. Należy:

  • przygotować wodę,
  • wygodne obuwie,
  • pozbyć się rozpraszaczy w postaci telefonu czy jedzenia,
  • zabrać ze sobą kartę przebiegu ciąży i pozostałą dokumentację medyczną.

Dobrze jest też zaplanować podróż z zapasem czasu – pozwoli to na ewentualne przerwy na WC oraz nie denerwowanie się warunkami na drodze. Nie jest bowiem tajemnicą, że w naszym kraju niewielu kierowców jeździ przepisowo – podczas ciąży warto przewidywać ich ruchy i samemu zachować jeszcze większą ostrożność.

Jeśli to możliwe, warto by ktoś jechał z ciężarną. Nawet jeśli ta osoba nie ma prawa jazdy, pomoże utrzymać koncentrację oraz zareaguje, gdy będzie taka potrzeba.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.