fbpx
Przejdź do treści

Ciałko żółte – czym jest i jaką pełni rolę w organizmie kobiety?

Ciałko żółte - czym jest i jaką pełni rolę w organizmie kobiety?
fot.Pixabay

Ciałko żółte jest gruczołem, który pojawia się po uwolnieniu komórki jajowej, jego podstawowym zadaniem jest produkcja progesteronu, który umożliwia zagnieżdżenie się zarodka i podtrzymuje ciążę.

Co to jest luteinizacja?

Ciałko żółte powstaje w efekcie przekształcenia pęcherzyka jajnikowego. Powstaje w miejscu pękniętego pęcherzyka po uwolnieniu oocytu II rzędu (owulacja). W powstaniu ciałka żółtego biorą udział komórki otaczające oocyt (warstwa ziarnista).

Jaka jest rola ciałka żółtego, gdy dojdzie do zapłodnienia?

Ciałko żółte funkcjonuje jako gruczoł dokrewny, wytwarza progesteron, który przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka. Jeśli komórka jajowa zostanie zapłodniona, odpowiednie przygotowanie błony śluzowej macicy będzie warunkiem prawidłowego zagnieżdżenia zarodka.

Ciałko żółte rozrasta się, w tej postaci określane jest jako ciałko żółte ciążowe. Utrzymanie ciałka żółtego możliwe jest dzięki działaniu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która zaczyna być wydzielana kilka dni po zapłodnieniu. Około 14-18 tygodnia ciąży funkcja wytwarzania progesteronu przechodzi na łożysko.

Ciałko żółte produkuje także, choć w o wiele mniejszych ilościach, estrogeny, inhibinę (inhibitor syntezy i wydzielania FSH, reguluje cykl miesiączkowy) i relaksynę (rozluźnia struktury spojenia łonowego podczas porodu, zmniejsza kurczliwość macicy).

Co się dzieje z ciałkiem żółtym, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia?

Po około 10 dniach od uwolnienia komórki jajowej, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zaczyna zanikać, między innymi dzięki działaniu leukocytów. Ten proces nazywa się luteolizą. Ciałko żółte przekształca się w ciałko żółte miesiączkowe, a później w ciałko białawe. Ten proces przekształceń prowadzi do gwałtownego spadku poziomu progesteronu, co z kolei prowadzi do rozpoczęcia miesiączki. W kolejnym cyklu proces się powtarza.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.