fbpx
Przejdź do treści

Choroby układu moczowo-płciowego i ich wpływ na płodność

Nie bagatelizujmy żadnych objawów, bo pozornie niewinne zakażenie układu moczowego może przekształcić się w zakażenie ogólnoustrojowe – fot. Pixabay

Bardzo często choroby układu moczowego i układu płciowego występują razem. Do wspólnych zakażeń zazwyczaj dochodzi u kobiet. Jest to skutek budowy anatomicznej – bliskości dolnych odcinków dróg rodnych i moczowych, jak i układu pokarmowego. U mężczyzn, jeśli dochodzi do infekcji, zwykle traktuje się ją jako powikłaną, ponieważ ich cewka moczowa jest dłuższa i prawdopodobieństwo infekcji mniejsze.

Zakażenia układu moczowego, czyli ZUM

Ta przykra dolegliwość powoduje problemy przy oddawaniu moczu, pieczenie oraz swędzenie. Czasem jest to częstomocz, a czasem wręcz przeciwnie. Dodatkowym nieprzyjemnym objawem może być parcie naglące – wydaje nam się, że już natychmiast musimy iść do toalety, ale wydalamy po kropelce. Mogą pojawić się również bóle podbrzusza oraz pleców w okolicy lędźwiowej, a nawet temperatura.

Cześć objawów jest niecharakterystyczna i można je zbagatelizować. U wielu pacjentów i pacjentek zakażenia przebiegają zupełnie bezobjawowo. Nie wiadomo, że doszło do zakażenia.

Najczęstsza przyczyna zakażeń układu moczowego

Bakteria Escherichia coli prawidłowo bytuje w naszym układzie pokarmowym. Jeżeli nie ma żadnych problemów zdrowotnych, to jest ona niezwykle pożyteczna – pomaga m.in. w zdobywaniu pierwiastków śladowych, wytwarzaniu witamin. Jeśli jednak dostanie się do układu moczowego, to może powodować spustoszenie. Ponad 80% zakażeń układu moczowego wywołane jest przez tę bakterię.

Jakie badania zrobić, aby wykryć bakterię?

Najprostsze badania laboratoryjne – morfologia krwi obwodowej oraz badanie ogólne moczu z posiewem.

Jeżeli zostanie wykryta bakteria Escherichia coli, to nie trzeba robić antybiogramu, ponieważ bakteria ta jest wrażliwa na większość antybiotyków i łatwo ją leczyć.

Jednak nie bagatelizujmy żadnych objawów, proszę zawsze zwrócić się do lekarza, bo pozornie niewinne zakażenie układu moczowego może przekształcić się w zakażenie ogólnoustrojowe, które zagraża życiu. Bakteria Escherichia coli może spowodować posocznicę, czyli sepsę, bardzo ciężki stan pacjenta. – zwraca uwagę dr Iwona Kozak-Michałowska.

Inne najczęściej występujące patogeny:

  • rzęsistek pochwowy – pierwotniak, który występuje tylko u ludzi. Bardzo częsty, może być zakażonych od 30 do 70% kobiet i 10-20% mężczyzn. Bezwzględnie powinno się zwrócić uwagę, poza bólami podbrzusza i w okolicy lędźwiowej, na obfite, pieniące i często nieprzyjemne upławy.
  • wirus opryszczki – HSV I – dotyczy okolic ust, jamy ustnej oraz oczu. HSV II – zmiany w genitaliach.
  • chlamydioza – zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis. Jedna z najczęściej występujących chorób układu płciowego oraz moczowego.

Zwykle dotyczy ludzi młodych w wieku 19-25 lat, czy osób, które zaczynają inicjację seksualną. Całe szczęście, chlamydioza jest łatwa do wyleczenia, ale niestety nie nabywamy na nią odporności, także możemy ponownie się nią zarazić. Zakażenie bakterią nie daje objawów od razu. Najwcześniej po 4 tygodniach od zakażania mogą pojawić się objawy. Trwają zaawansowane prace nad szczepionką na chlamydiozę- informuje doktor Kozak-Michałowska

  • mycoplasma – drobnoustroje, które mogą zakazić nasienie, przez co spada liczba plemników i pojawia się więcej form nieprawidłowych. W konsekwencji mogą wystąpić problemy z zajściem w ciąże.

Powyższe patogeny mogą wywołać problemy z płodnością, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Jeśli dziecko się urodzi, a matka jest zainfekowana, to bardzo często dochodzi do infekcji okołoporodowych noworodka, bardzo groźnych dla jego życia. Mogą to być zmiany skórne w okolicy jamy ustnej, zapalenia spojówki, czy też bardzo ciężkie do wyleczenia zapalenia płuc, wreszcie posocznica noworodkowa – alarmuje dr Iwona Kozak-Michałowska.

Więcej o zakażeniach układu moczowo-płciowego i ich wpływie na płodność dowiesz się z naszej rozmowy z ekspertką:

Dowiedz się m.in.

Czy chodzenie na basen może powodować zakażenie?

Czy da się skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Jakie badania powinni wykonać partnerzy przed podjęciem aktywności seksualnej?

Zapraszamy na live chat:

Opublikowany przez Chcemy Być Rodzicami Czwartek, 29 sierpnia 2019

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Dr Iwona Kozak-Michałowska

Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo. Wieloletnia nauczycielka akademicka i była konsultantka wojewódzka ds. diagnostyki laboratoryjnej w województwie łódzkim. Autorka wielu publikacji popularnonaukowych i naukowych.

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.