fbpx
Przejdź do treści

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Peyroniego - przyczyny, objawy, leczenie
fot. pixabay.com

Choroba Peyroniego utrudnia, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia mężczyznom współżycie seksualne. Choć początkowo nie daje niemalże żadnych objawów, to w bardziej zaawansowanym stadium staje się bolesna i uciążliwa. Czym jest choroba Peyroniego, jakie są jej objawy, i jak wygląda leczenie?

Czym jest choroba Peyroniego?

To stwardnienie ciał jamistych prącia – w obrębie osłonki białawej prącia pojawiają się twarde, łącznotkankowe blaszki. Choroba Peyroniego, inaczej włókniste stwardnienie prącia, dotyka głównie mężczyzn między 40. a 60. rokiem życia. Szacuje się, że występuje ona z częstością  0,4-9%. Nazwa omawianej dolegliwości wywodzi się od nazwiska francuskiego chirurga, który jako pierwszy opisał ją w XVIII wieku.  

Przyczyny

Patogeneza choroby Peyroniego niestety nie została jeszcze do końca poznana. Jednak większość lekarzy uważa, że rozwija się głównie na skutek mikrourazów prącia. Obserwowana jest także u mężczyzn z chorobami wenerycznymi, jak i przewlekłymi schorzeniami takimi jak np. zapalenie żył, miażdżyca, dna moczowa, reumatyczne zapalenie stawów.

Objawy

Choroba Peyroniego rozwija się powoli, a do najczęstszych objawów zaliczymy m.in.:

  • skrzywienie prącia,
  • bolesne erekcje,
  • guzki i zgrubienia na powierzchni penisa,
  • bliznę wyczuwalną pod skórą.

Guzki pojawiające się na powierzchni penisa na początku nie mają wpływu na jakość życia mężczyzny. Dopiero wraz z upływem czasu i rozwojem choroby, panowie obserwują nienaturalne wygięcie prącia we wzwodzie, któremu w niektórych przypadkach może towarzyszyć ból. Choć omawiana dolegliwość nie zagraża życiu, to może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie psychiczne mężczyzn.  

Diagnostyka

Chorobę Peyroniego rozpoznaje się w oparciu o wywiad, jak i badanie przedmiotowe. Na podstawie rozmowy z pacjentem, urolog podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu. Wstępną diagnozę w większości przypadków potwierdzania badanie USG.

Leczenie

Leczenie omawianej dolegliwości obejmuje zarówno minimalnie inwazyjne zabiegi, jak również interwencje chirurgiczne. Decyzja dotycząca podjętego leczenia uzależniona jest od etapu choroby, jak i stopnia skrzywienia. W fazie zapalnej urolog może zlecić leczenie zachowawcze, bowiem uważa się, że niektóre leki na receptę, suplementy, witaminy i kwas omega-3 mogą okazać się pomocne. Jednak u mężczyzn ze znacznym zniekształceniem penisa wykonywany jest, wspomniany już, zabieg chirurgiczny.

Źródło: Darewicz, J. CHOROBA PEYRONIEGO KONTROWERSJE, HIPOTEZY, KONCEPCJE LECZENIA, Urologia Polska 1997/50/1, www: urologiapolska [dostęp: 26.04.2020]

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.