fbpx
Przejdź do treści

Cholestaza ciążowa – kiedy swędzenie w ciąży jest niebezpieczne?

Cholestaza ciążowa – kiedy swędzenie w ciąży jest niebezpieczne?
Fot: Teeramet Thanomkiat / 123RF

Ciąża to wyjątkowy okres – jest początkiem nowego życia, dlatego kobiety z dużą uwagą dobierają kosmetyki, zważają na dietę i bacznie obserwują swój organizm. Często najdrobniejsze zmiany w ciele lub samopoczuciu mogą budzić obawy, m.in. nadmierne swędzenie – co musisz w związku z tym wiedzieć o chelestazie ciążowej?

Co jeśli będąc w ciąży nagle zaczynasz odczuwać swędzenie? W większości przypadków powodem będzie sucha skóra, reakcja alergiczna lub egzema, rzadziej może być to objaw cholestazy ciążowej. Warto jednak wiedzieć – chociażby po to, aby uspokoić swoje obawy – jak wyglądają jej symptomy i co zwiększa ryzyko jej wystąpienia.

Objawy cholestazy ciążowej

Najczęstszy objaw cholestazy ciążowej to świąd skóry, który w większości przypadków (75%) pojawia się w III trymestrze ciąży. Uczucie swędzenia zwykle nasila się w godzinach wieczornych, początkowo może występować na skórze dłoni i stóp, jednak z czasem obejmuje skórę całego ciała. W 10% przypadków pojawia się również widoczna żółtaczka, zwykle w okresie 1-4 tygodni od wystąpienia świądu.

Jeśli odczuwasz swędzenie i obawiasz się cholestazy ciążowej, poniżej znajdziesz listę objawów, które NIE są z nią związane:

  • Wysypka – kobiety z cholestazą ciążową mogą mieć widoczne zadrapania, ale nie mają rzeczywistej wysypki.
  • Swędzenie ustępuje – objawy mogą ustąpić po użyciu płynów lub leków przeciwhistaminowych, jednak powrócą. Jeśli uczucie swędzenia ustąpiło całkowicie po 2 dniach, to nie jest to cholestaza.
  • Cholestaza nie występuje przed 20. tygodniem ciąży.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia cholestazy

Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia cholestazy. Zalicza się do nich m.in.:

  • ciąża bliźniacza
  • przebyta cholestaza w poprzedniej ciąży
  • przypadki cholestazy w rodzinie
  • wiek matki powyżej 35 roku życia
  • zapalenie wątroby typu C

Diagnoza i leczenie

Rozpoznanie cholestazy ciążowej opiera się na stwierdzeniu podwyższonego stężenia całkowitych kwasów żółciowych w surowicy krwi oraz obecności świądu skóry. Podstawowym celem leczenia jest zmniejszenie objawów klinicznych (uczucia swędzenia) oraz biochemicznych. Najczęściej stosowanym preparatem jest kwas ursodezoksycholowy. Wykazano, że jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Cholestaza nie zagraża życiu matki, jednak może wiązać się z zagrożeniem dla płodu. Wskazano, że kwasy żółciowe mogą mieć działanie obkurczające naczynia kosmówki łożyskowej, dlatego istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, które określa się na 19-60%. W przypadku ciąży mnogiej ryzyko to jest wyższe.

Jeśli cholestaza jest nasilona, wielu ekspertów zaleca indukcję porodu w 36. tygodniu ciąży. Objawy kliniczne i biochemiczne ustępują w kilka dni po porodzie. Ponowne wystąpienie cholestazy obserwuje się w przypadku 60-70% kolejnych ciąż.

Co ważne, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Źródło:

Milkiewicz, P., Cholestaza ciążowa — wybrane aspekty, Gastroenterologia Kliniczna 2010, tom 2, nr 1, 10–13 [dostęp: 07.03.2020] KLIK

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Paulina Skwarzyńska

Zawodowo zajmuje się marketingiem afiliacyjnym. Prywatnie mama 1,5 rocznej Michaliny, fanka rodzicielstwa bliskości, miłośniczka koni.