fbpx
Przejdź do treści

Chodzenie po krawężnikach – czy naprawdę przyspiesza poród?

chodzenie po krawężnikach wywoływanie porodu naturalne metody ciąża w ciąży poród
fot. 123rf.com

Kiedy dzień rozwiązania zbliża się nieubłaganie, ciężarne „próbują” niemalże wszystkiego, by w naturalny sposób wywołać poród. Ostre przyprawy, lewatywa, aktywność fizyczna czy współżycie seksualne zaliczane są do najpopularniejszych sposobów. Jednak ponoć chodzenie po krawężnikach również może przyspieszyć narodziny dziecka. Dowiedzmy się więcej!

W jaki sposób chodzenie po krawężnikach może przyspieszyć poród?

Dr Kim Langdon, położna, mówi Romperowi, że ten szczególny styl chodzenia może pomóc przygotować organizm do porodu. „Uważa się, że przy nierównym chodzie otwiera się miednica” – wyjaśni Langdon.

„Kości miednicy muszą się poruszać, aby dziecko mogło zejść w dół do miednicy, a następnie wydostać się z kanału rodnego i przyjść na świat” – mówi edukatorka porodowa i doula Sara Lyon. „Chodzenie po krawężnikach przesuwa miednicę w wielu kierunkach jednocześnie, przesuwając kości z każdym krokiem w górę i w dół, dając więcej miejsca na schodzenie płodu. Nacisk główki dziecka na szyjkę macicy może stymulować skurcze”.

Kiedy żaden ze sposobów naturalnego wywoływania porodu (które warto skonsultować z lekarzem prowadzącym) nie okaże się skuteczny, warto spróbować chodzenia po krawężnikach.

Środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę podczas chodzenia po krawężniku

Chodząc po krawężnikach należy zachować wszystkie środki ostrożności. Z całą pewnością nie warto wypróbowywać tego sposobu przyspieszania porodu przy ruchliwej i zatłoczonej ulicy. „Zakładając, że jesteś sprawna fizycznie, chodzenie po krawężnikach jest absolutnie bezpiecznym sposobem na wywołanie porodu” – mówi Lyon.

Langdon ostrzega ciężarne planujące chodzić po krawężnikach – czyn ten „może prowadzić do bólu w spojeniu łonowym, ponieważ kość ta ma błoniaste połączenie, które rozciąga się podczas ciąży”. Oczywiście, w przypadku, gdy chodzenie po krawężnikach powoduje dyskomfort lub ból, należy przerwać i skonsultować się z lekarzem. Warto pamiętać, by założyć wygodne buty, zabrać ze sobą partnera, który przytrzyma, wesprze lub złapie w razie upadku. Wybierając się na długi spacer dobrze jest zabrać ze sobą butelkę wody. Na każdym etapie ciąży należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.