fbpx
Przejdź do treści

Chłopcy są mniej wymagający od dziewcząt? Nie przed urodzeniem!

płeć, płci, płeć badania różnice zmiana stylu życiu stan przedrzucawkowy
Echo zarodka powinno być uwidocznione w 6 tygodniu ciąży, a czynność serca – w 7. – fot. 123rf

Nowe badanie na Cambridge wykazało, że ustalenie płci dziecka w czasie ciąży może mieć istotne korzyści dla przebiegu ciąży. Ciąże płci męskiej są bardziej podatne na komplikacje, prawdopodobnie dlatego, że chłopcy rosną szybciej w macicy i wymagają więcej składników odżywczych i tlenu niż matka dostarcza przez łożysko. Teraz naukowcy odkryli, że płeć płodu może wpływać na to, jak dobrze funkcjonuje łożysko.

Około jedna na dziesięć kobiet cierpi na zaburzenia ciąży, takie jak ograniczenie wzrostu płodu i stan przedrzucawkowy – zagrażający życiu stan wysokiego ciśnienia krwi zarówno dla matki, jak i dziecka. Niestety, mogą być one trudne do przewidzenia i leczenia. Nowe badania sugerują, że opracowywanie indywidualnych planów leczenia i zachęcanie kobiet w ciąży do zmiany stylu życia może przynieść korzyści zdrowotne ich dzieciom przez całe życie.

Dowiedz się, czy to chłopiec, czy dziewczynka

Często rodzice nie chcą znać płci dziecka, ponieważ pragną, aby była to niespodzianka. Ale faktyczna znajomość płci pomogłaby określić, czy dan ciąża może być bardziej zagrożona niż inna, ponieważ wiemy, że niektóre warunki ciąży, takie jak stan przedrzucawkowy i ograniczenie wzrostu płodu mogą występować częściej u kobiet noszących dzieci płci męskiej niż żeńskiej.

 – wyjaśnia dr Amanda Sferruzzi-Perri, stypendystka St John’s College, która przeprowadziła badania z zespołem z Wydziału Uniwersytetu w Cambridge.

Wiadomo, że niemowlęta płci męskiej rosną szybciej w łonie matki. Wzrost płodu zależy od funkcji łożyska, która wymaga energii z mitochondriów – specjalnych organelli w naszych komórkach, które pomagają zamienić energię pobraną z pożywienia w energię, którą komórki mogą wykorzystać jako paliwo. Naukowcy odkryli, że w normalnej ciąży myszy łożysko reaguje inaczej w zależności od tego, czy podtrzymuje płód żeński czy męski, i działa lepiej z lekkimi płodami żeńskimi niż z cięższymi płodami męskimi.

Terapia i dieta powinny być dostosowane do płci przyszłego dziecka

Badania pokazują, jak ważne jest zaprojektowanie terapii dostosowanych do płci w przypadku niewydolności łożyska i zaburzeń wzrostu płodu.

Może być tak, że kobieta, która ma dziecko płci męskiej, będzie musiała przyjąć inne warunki życia niż kobieta, która nosi dziewczynkę.

– dodaje dr Sferruzzi-Perri.

Naukowcy próbują teraz wymyślić sposoby na zaprojektowanie terapii, które trafiają tylko do łożyska, najnowsze badania to pierwszy krok w tym kierunku.

Źródło: https://www.sciencedaily.com/

Autor: pc

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.