fbpx
Przejdź do treści

Chlamydioza – przenoszenie, leczenie i wpływ na płodność

Chlamydioza - przenoszenie, leczenie i wpływ na płodność
fot.123rf

Chlamydioza to choroba weneryczna wywołana bakterią Chlamydia trachomatis. Zakażenie najczęściej obejmuje cewkę moczową, szyjkę macicy, odbyt, spojówki i gardło. Chlamydioza jest niebezpieczna dla kobiet planujących ciążę.

Jakie są objawy chlamydiozy? 

Objawy najczęściej dotyczą dróg moczowych, występuje świąd, upławy, wysięk z cewki moczowej, ból przy oddawaniu moczu. Również w przypadku zakażenia odbytu i spojówek, pojawia się swędzenie, zaczerwienienie, ból i wysięk. 

Objawy pojawiają się zwykle po 1-3 tygodniach od zakażenia i są podobne do objawów rzeżączki, ale o łagodniejszym przebiegu. Najczęściej zdarza się jednak, że Chlamydioza przebiega bezobjawowo – tak dzieje się w aż 80% przypadków.

Zarówno Chlamydioza, jak i rzeżączka mogą przebiegać z zapaleniem jąder i najądrzy, a u kobiet z zapaleniem przydatków co może prowadzić do zwłóknienia jajowodów i niepłodności. 

– Infekcja chlamydiami najbardziej niebezpieczne jest dla kobiet planujących macierzyństwo – uważa dr Jacek Tulimowski, ginekolog. – Nierozpoznana i nieleczona chlamydioza może doprowadzić do ograniczenia płodności kobiety.

Jak można się zarazić Chlamydiozą?

Bakteria Chlamydia trachomatis przenosi się drogą płciową, podczas każdego rodzaju kontaktu seksualnego, również kiedy nie dojdzie do kontaktu z nasieniem lub śluzem pochwowym. Zakaźna jest wydzielina z okolic zmienionych zapalnie, takich jak: cewka moczowa, pochwa, odbyt, oko, gardło). 

Codzienne kontakty nie intymne nie są sytuacjami zagrożenia. Przed zakażeniem chronią prezerwatywy, chusteczki lateksowe i rękawiczki.

Statystyki dotyczące zakażeń Chlamydia Trachomatis:

  • Według WHO rocznie w całej UE odnotowuje się ok. 5,5 mln zakażeń bakterią 
  • Z najnowszych badań wynika, że bakteriami Chlamydia Trachomatis jest zakażonych już 10 proc. mieszkańców krajów rozwiniętych 
  • 25 % zakażonych to ludzie młodzi 
  • Według danych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, Chlamydią zakażonych jest ok. 42 tys. nastolatek oraz ok. 30 tys. młodych kobiet.

 Diagnostyka i leczenie Chlamydia trachomatis

Obecnie najczulszą metodą diagnostyczną jest badanie molekularne (genetyczne) wymazu z miejsc potencjalnie zakażonych. Wymaz bada się też pod mikroskopem, ale to badanie jest mniej czułe. Na dwie godziny przed badaniem wymazu z cewki moczowej i pochwy nie należy oddawać moczu. 

Chlamydiozę leczy się antybiotykiem, leczenie jest skuteczne i stosunkowo proste. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka, redaktorka prowadząca Magazyn ChBR. Po godzinach trenuje Roller Derby, fotografuje i opiekuje się kotami.