fbpx
Przejdź do treści

Chlamydia i rzeżączka – osoby poniżej 30 lat powinny się badać! Kanada daje dobry przykład

chlamydia i rzeżączka

Zgodnie z nowymi wytycznymi Canadian Task Force on Preventive Health Care: każdej osobie aktywnej seksualnie w wieku poniżej 30 lat należy zaproponować badanie na obecność chlamydii i rzeżączki.

Najnowsze zalecenia dotyczące chlamydii i rzeżączki

Chlamydia i rzeżączka są najczęściej zgłaszanymi zakażeniami bakteryjnymi przenoszonymi drogą płciową w Kanadzie. Leczenie polega na podaniu antybiotyków. Bez leczenia infekcje mogą doprowadzić do choroby zapalnej miednicy mniejszej, bólu, jak i bezpłodności.

„Jeśli ludzie mają mniej niż 30 lat i są aktywni seksualnie, dobrym pomysłem jest poddanie się badaniom” – mówi dr Ainsley Moore, lekarz rodzinny.

 Wiele osób choroby przechodzi bezobjawowo i nie poddaje się leczeniu, dlatego zalecamy przeprowadzenie testów oportunistycznych – to znaczy podczas każdej wizyty w placówce medycznej.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, służba zdrowia w Kanadzie powinna oferować coroczne rutynowe badania w kierunku chlamydii i rzeżączki wszystkim pacjentom aktywnym seksualnie w wieku poniżej 30 lat.

Chlamydia i rzeżączka – statystyki są zastraszające

  • 1 na 20 osób aktywnych seksualnie w wieku 15-29 lat zachoruje na chlamydiozę.
  • Zgłoszone wskaźniki dla tej grupy wiekowej wynoszą 1,0% -1,9% (chlamydia) i 0,2% -0,3% (rzeżączka).
  • Rzeczywiste wskaźniki chlamydii u osób w wieku od 15 do 29 lat mogą sięgać nawet 5% -7%. Osoby, które chorobę przechodzą bezobjawowo, nie zgłaszają się do lekarza.
  • Obserwujemy rosnące wskaźniki chlamydii i rzeżączki u osób w wieku 25-29 lat od 2000 roku.
  • Badania przesiewowe mogą zmniejszyć częstotliwość występowania stanów zapalnych miednicy mniejszej u kobiet.

Badanie, które polega na pobraniu wymazu z pochwy lub zbadaniu moczu, można w Kanadzie wykonać podczas rutynowej wizyty u lekarza. Zgodnie z wytycznymi powinny poddać mu się nie tylko kobiety, ale także mężczyźni, którzy uznawani są za główne źródło infekcji u kobiet.

„Mężczyźni poddawani badaniom przesiewowym, którzy często nie mają objawów, mogą zmniejszyć transmisję i powikłania u kobiet (…)” – słowa dr Moore cytuje News Medical.

Wytyczne zostały zatwierdzone przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych Kanady, Kanadyjskie Stowarzyszenie Pielęgniarek oraz Kanadyjskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Okołoporodowych i Zdrowia Kobiet. Czy w Polsce też tak będzie?

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.