fbpx
Przejdź do treści

Chcesz zajść w ciążę? Uważaj na lubrykanty!

szczęście a seks
fot. 123rf.com

Wiele par stosuje lubrykanty na bazie wody podczas seksu. Okazuje się, że mogą one wpływać negatywnie na nasze próby zajścia w ciąży. Spowodowane jest to kwaśnym odczynem żeli, który uszkadza plemniki i zmniejsza ich ruchliwość. Warto zastanowić się, co zastąpi nam popularne żele intymne z drogerii.  

O złym wpływie olejków na środowisko intymne oraz prezerwatywy wie wiele osób. Nawet jednak standardowe żele wodne stworzone do miejsc intymnych mogą mieć zły wpływ na płodność. Całe szczęście jest dostępna gama innych rozwiązań. 

Żel intymny wrogiem plemników 

Lubrykant ma ułatwiać kontakty seksualne – sprawiać, by tarcie nie było bolesne, a stosunek przyjemniejszy. Najczęstszy powód używania lubrykantów to suchość pochwy, która przydarza się wielu kobietom. Wśród powodów jest stres, który pojawia się również podczas prób zajścia w ciążę. Jednak żele wodne mogą pokrzyżować nasze plany na powiększenie rodziny.  

Zwykłe żele nawilżające, czyli lubrykanty, mogą w taki czy inny sposób utrudniać plemnikom ich zadanie, czyli przedostanie się z pochwy do szyjki macicy i dalej aż do jajowodu, gdy dojdzie do owulacji. Niestety, także żele na bazie wody, sprawdzające się idealnie, gdy kobieta odczuwa suchość w pochwie lub po prostu potrzebuje odrobinę więcej nawilżenia, mogą unieruchamiać lub zmniejszać żywotność plemników. 

Warto zajrzeć do badania z 2009. Gdzie ponad ¼ badanych zadeklarowała stosowanie środków nawilżających podczas starań o dziecko, co pokazuje, jak duża jest potrzeba stosowania uzupełnienia nawilżenia w tym czasie. Badanie to dowiodło negatywnego wpływu lubrykantów na ruchliwość plemników. Możemy więc powiedzieć, że lubrykanty działają jak spermicydy, czyli środki plemnikobójcze. Zajście w ciążę podczas stosowania klasycznego żelu nie jest niemożliwe, ale z pewnością bardzo utrudnione.  

Użyj specjalnego lubrykantu  

Na szczęście, są już do kupienia specjalne preparaty, które powstały z myślą o parach starających się o dziecko. Takie lubrykanty są bardzo płynne i śliskie, bo mają jak najbardziej przypominać płodny śluz kobiety, który nie bez powodu określa się jako podobny do białka kurzego jaja. Kupimy je w aptekach oraz internecie za niewiele ponad 20 złotych. Warto więc zainwestować tę kwotę by później nie zastanawiać się przez kolejny miesiąc: “co zrobiliśmy nie tak”.  

Źródło: medical-news.net

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.