fbpx
Przejdź do treści

Cesarskie cięcie vs poród drogami natury – jak wpływają na rozwój dziecka?

zespół Edwardsa

Liczba cesarskich cięć na całym świecie z roku na rok rośnie. Mimo iż w wielu przypadkach tego rodzaju poród może uratować życie zarówno matce, jak i dziecku, to jednak coraz więcej z nich nie jest wykonywanych z powodów medycznych, a na życzenie.

Co się okazuje, opublikowane badania wykazały, że planowane cięcie cesarskie może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka w pierwszym roku życia (porównywano dzieci w wieku 4-12 miesięcy – urodzone drogami natury vs poprzez cesarskie cięcie).

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy przyjrzeli się 66 dzieciom urodzonym przez planowane cięcie cesarskie – porównano je z 352 dziećmi urodzonymi siłami natury. Pierwszą ocenę rozwoju dzieci przeprowadzono po 4 miesiącach od urodzenia, a następnie w wieku 12. miesięcy. 

Chcąc zrozumieć wpływ rodzaju porodu na rozwój niemowlęcia, badacze poprosili rodziców by udzielili odpowiedzieli na 30 pytań. Miały one na celu ocenę rozwoju malucha w pięciu obszarach, takich jak:  komunikacja, zdolności motoryczne, motoryka duża, rozwiązywanie problemów i osobiste zdolności społeczne.

Okazało się, że dzieci urodzone przez planowane cięcie cesarskie miały w wieku 4. miesięcy gorsze wyniki we wszystkich pięciu obszarach rozwojowych. W porównaniu z dziećmi urodzonymi drogą pochwową największe różnice odnotowano w zakresie motoryki małej, a najmniejsze w komunikacji. Co ważne, w wieku 12. miesięcy różnice te uległy zmniejszeniu – mowa o wszystkich zdolnościach motorycznych, z wyjątkiem dużej motoryki, która pozostała lepsza u dzieci urodzonych drogą pochwową.

Cesarskie cięcie a poród drogami natury – rozwój mózgu dziecka

Skąd takie różnice? Niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie nie są narażone na wysiłek ani stres jaki pojawia się podczas porodu drogami natury. Ponadto noworodek nie ma kontaktu z naturalną florą bakteryjną matki –  w ostatnich latach wykazano, że bakterie jelitowe wpływają zarówno na rozwój, jak i na zachowanie dziecka.

Sposób porodu może mieć wpływ na wczesny rozwój mózgu u dziecka, co pokazały też inne badania, które opisaliśmy już na naszym portalu: TUTAJ. Jednak – co niezwykle istotne – takie czynniki jak: genetyka, odżywianie i doświadczenia dziecka, nie są w tym obszarze bez znaczenia.

Wyniki otrzymanego badania nie powinny niepokoić kobiet, które wymagają przeprowadzenia cesarskiego cięcia ze względów zdrowotnych. Należy pamiętać, że jest ono wykonywane w celu ochrony zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Ponadto nie zapominajmy, że na rozwój dziecka ma wpływ wiele wspomnianych wyżej czynników.

Źródło: The conversation

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.