fbpx
Przejdź do treści

Ceny leczenia in vitro naruszają prawo konkurencji. Będzie kara

Związek przedsiębiorców nie może ustalać cen oferowanych przez swoich członków, takie działanie stanowi naruszenie konkurencji – poinformował UOKiK. Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu została ukarany na kwotę 13 tys. zł

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów działania Związku Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu były niedozwolone.  Związek – jak podał UOKiK – ustalał ceny składane przez zrzeszonych w nim przedsiębiorców w konkursie Ministerstwa Zdrowia na wybór realizatorów programu zdrowotnego Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego (in vitro) na lata 2013-2016.

Za co?

– Zebrane w postępowaniu antymonopolowym informacje i dowody wskazują, że wytyczne, zalecenia i rekomendacje w zakresie cen ofertowych były przekazywane na spotkaniach Związku oraz poprzez korespondencję elektroniczną – podał w czwartek UOKiK.

Jak poinformował Urząd, podmioty zrzeszone w ZPOLNiWR stanowiły większość oferentów. – Koordynacja działań wyeliminowała ryzyko, że zaproponowana wysokość cen będzie miała wpływ na wybór oferentów. Nie znając działań innych przedsiębiorców, mogliby zaproponować niższe stawki. Tym samym porozumienie mogło wpłynąć na konieczność przeznaczenia większej ilości środków publicznych przez Ministerstwo Zdrowia – zaznaczył UOKiK.

Będzie kara

Na Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu za naruszenie prawa konkurencji UOKiK nałożył na karę finansową w wysokości ponad 13 tys. zł. Od decyzji odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.