fbpx
Przejdź do treści

Cechy osobowości a temperament seksualny mężczyzn

Cechy osobowości a temperament seksualny
fot. Fotolia

Mężczyźni o konkretnych cechach charakteru i osobowości częściej uprawiają seks i mają więcej dzieci – odkryli australijscy naukowcy. O które cechy chodzi?

W badaniu przeprowadzonym przez zespół dr Stephena Whyte’a z Queensland University of Technology (QUT) wzięło udział 2998 heteroseksualnych mężczyzn i 1480 heteroseksualnych kobiet.

Na podstawie eksperymentu badacze wyróżnili cztery cechy, które są bezpośrednio związane z „częstotliwością odbywanych stosunków seksualnych i sukcesem reprodukcyjnym” mężczyzn.

Cechy osobowości a temperament seksualny

Okazało się, że sympatyczni, towarzyscy, stabilni emocjonalnie i sumienni mężczyźni byli bardziej aktywni seksualnie od pozostałych panów biorących udział w badaniu. Mężczyźni wyróżniający się powyższymi cechami mieli też zazwyczaj więcej dzieci niż reszta ankietowanych.

Co ciekawe, podobnej zależności nie odnotowano już w przypadku kobiet. Co prawda ekstrawertyczki częściej niż inne panie uprawiały seks, jednak to badane o „miłym usposobieniu” miały więcej dzieci.

Odkrycie Australijczyków pokazuje, że pewna kombinacja cech osobowości daje mężczyznom przewagę w poszukiwaniu partnerek.

Mężczyźni górą

– Na przełomie dziejów przewaga konkurencyjna pozwalała ludziom na osiąganie sukcesów w życiu zawodowym, sporcie, sztuce oraz na zdobywanie i zabezpieczanie zasobów, a ostatecznie też dała im zdolność do przetrwania – mówi dr Stephen Whyte.

– Nasze odkrycie sugeruje, że większa różnorodność i kombinacja cech u mężczyzn może zapewnić im przewagę w sferze seksualnej i reprodukcyjnej. Zdaje się, że ta zasada nie ma odniesienia do kobiet – wyjaśnia naukowiec.

Źródło: Daily Mail, Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.