fbpx
Przejdź do treści

Carrier Genetic Test pierwszym krokiem do świadomego rodzicielstwa

123rf

Zanim rozpoczniemy starania o dziecko, powinniśmy w sposób szczególny zadbać o własny organizm. Dlaczego? Właściwe przygotowanie do ciąży niweluje problemy z poczęciem, wystąpienie infekcji, a także ryzyko poronienia.

Jedyne, na co nie będziemy mieć wpływu, to genetyka, która odgrywa olbrzymią rolę w kwestii zdrowia człowieka. Dlatego zanim zdecydujemy się na dziecko, warto przygotować ciało i umysł do tych szczególnych 9 miesięcy.

Stres towarzyszy kobiecie niemal na każdym etapie starań o potomstwo. Ciągłe napięcie, lęk i nerwowość mogą prowadzić do rozchwiania równowagi hormonalnej, a tym samym stać się przyczyną problemów z poczęciem. Zanim, więc zaczniemy przygodę pod tytułem „starania”, warto nauczyć się, w jaki sposób zapanować nad emocjami. Pomocne przy tym będą ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe oraz joga, która zadba o ciało, przygotowując je do porodu.

Żeby tylko było zdrowe…

Zgubny wpływ stresu na ciążę znany jest w  medycynie od dziesiątków lat. Jednorazowy, silny stres w ciąży to jeszcze nic złego. Jeśli jednak zaczyna towarzyszyć kobiecie dzień po dniu, powinna natychmiast udać się do psychologa lub terapeuty. Istnieje jednak szczególny rodzaj nerwowości, która związana jest ze strachem o zdrowie dziecka. Niepokój o to, czy maleństwo urodzi się zdrowe, jest naturalny, niektóre pary jednak martwią się o to znacznie bardziej. Na pewno dzieje się tak w przypadku rodziców, którzy mają świadomość  obciążonego wywiadu rodzinnego, ponieważ mutacje genetyczne mają w zwyczaju przechodzić z pokolenia na pokolenie. Lęk ten zwiększa się też z wiekiem.

Badania genetyczne dla par (Carrier Genetic Test)

Badania genetyczne stanowią najnowszą, dynamicznie rozwijającą się dziedzinę diagnostyki laboratoryjnej, a zakres oferowanych w jej ramach testów, systematycznie rośnie. Znajomość swojego profilu genetycznego daje nam szansę, z jednej strony na wczesną profilaktykę chorób cywilizacyjnych, z drugiej zaś, jeżeli doszło już do pojawienia się choroby – na wdrożenie skutecznej, spersonalizowanej terapii.

Badanie zgodności genetycznej Carrier Genetic Test (CGT) pozwala określić nosicielstwo autosomalnych recesywnych mutacji u obojga partnerów oraz ocenić ryzyko wystąpienia nawet 1600 chorób u ich potomstwa. Wykonanie badania CGT rekomenduje się parom przed podjęciem starań o dziecko, zarówno w trakcie starań naturalnych, jak i podczas leczenia technikami wspomaganego rozrodu (in vitro).

Czym są mutacje genetyczne?

Informacje zapisane w naszym kodzie genetycznym odpowiadają za wszystkie cechy fizyczne i psychiczne oraz prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Za pośrednictwem gamet zapis właściwości dziedzicznych zawarty w genach poszczególnych chromosomów przenoszony jest z pokolenia na pokolenie.

Mutacjami nazywamy powodujące chorobę zmiany w budowie lub strukturze genu. Ich szczególnym rodzajem są recesywne mutacje genetyczne, pozostające w ukryciu, w przypadku gdy nie zostaną przekazane przez obojga rodziców. Nosicielem mutacji genetycznej może być każdy z nas. Szacuje się, że każdy człowiek jest nosicielem około 2 zmutowanych genów, które odpowiadają za powstawanie rzadkich chorób.

Niewątpliwie na przyjście na świat nowego członka rodziny trzeba się przygotować. Jest to jeden z najtrudniejszych egzaminów, jaki muszą zdać rodzice. Warto, więc wejść w ten etap życia świadomie. Wiele nowoczesnych par, będących na etapie planowania powiększenia rodziny, decyduje się na badania genetyczne przed zajściem w ciążę. Czy słusznie? Zdecydowanie tak! Badania genetyczne mają za zadanie wyposażyć rodziców w kluczową wiedzę mająca wpływ na zdrowie ich przyszłego potomstwa.  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.