fbpx
Przejdź do treści

Cała prawda o cesarskim cięciu

cesarskie cięcie cesarka
Foto: Unsplash

Choć większość mam rodzi drogami natury, to cesarskiego cięcia nigdy nie można wykluczyć. W razie wskazań, komplikacji i trudności, dziecko przychodzi na świat właśnie tą drogą. Co warto wiedzieć o cesarce, na co się przygotować?

Cesarskie cięcie – czego spodziewać się zaraz po?

Zaraz po tym, jak lekarz skończy szycie na sali operacyjnej, młoda mama zostanie przewieziona do sali pooperacyjnej, gdzie przez kilka godzin pielęgniarki będą monitorować jej stan – np. ciśnienie krwi, tętno i poziom bólu. W miarę upływu czasu znieczulenie słabnie i powoli powraca czucie w nogach. Można zacząć nimi poruszać. Jednak w razie silnego bólu warto poprosić o środek przeciwbólowy.

O ile noworodek nie wymaga opieki na OIOM-ie, to razem z mamą zostanie przewieziony do sali pooperacyjnej. Nie każda kobieta od razu po cesarskim cięciu jest gotowa do karmienia piersią – niekiedy potrzeba trochę czasu. Jednak wbrew krążącej opinii, poród drogą cesarskiego cięcia nie zawsze musi oznaczać problemy z laktacją.

Czego spodziewać się w pierwszych dniach po cesarskim cięciu?

 • Kiedy pielęgniarki i lekarz upewnią się, że wszystko jest w porządku, młoda mama zostanie przewieziona na oddział poporodowy, gdzie zwykle spędzi dwie – trzy doby. Po kilku godzinach otrzyma jedzenie w formie płynnej, a dopiero stopniowo przejdzie do pokarmów stałych. Już kilka godzin po operacji należy wstać z łóżka i pospacerować po szpitalnym korytarzu.  
 • Ból po cesarskim cięciu jest nieunikniony, dlatego warto prosić o leki przeciwbólowe – najpierw dożylne, a następnego dnia po operacji doustne. Ważne by informować lekarza lub pielęgniarki o nasileniu dolegliwości bólowych – łagodniejszy ból jest łatwiejszy do opanowania. Silny ból nasila stan zapalny, powodując zaciskanie się mięśni wokół nacięcia.
 • W pierwszych godzinach po cesarskim cięciu kobieta nie wstaje z łóżka, leży niemalże nieruchomo. Jednak w tym trudnym czasie zawsze może liczyć na pomoc położnej, która wspiera w opiece nad dzieckiem.
 • Podczas pobytu w szpitalu położne będą monitorować stan zdrowia młodej mamy i nowonarodzonego dziecka. Podczas obchodu lekarz obejrzy ranę i oceni, czy wszystko jest w porządku, a pediatra dokładnie zbada maluszka. Jeśli lekarz uzna, że stan młodej mamy jest stabilny, nie ma infekcji i rana goi się prawidłowo, wypisze ją wraz z dzieckiem do domu.

Czego spodziewać się po powrocie do domu?

 • Młoda mama, po wypisaniu ze szpitala i powrocie do domu, wciąż może odczuwać dolegliwości bólowe, z którymi można sobie radzić za pomocą leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.
 • W większości przypadków, szwy zakładane podczas cesarskiego cięcia rozpuszczają się same. Jednak kilka tygodni po operacji ma miejsce wizyta kontrolna, podczas której lekarz bada i kontroluje stan zdrowia młodej mamy.
 • Nawet jeśli dziecko przyszło na świat drogą cesarskiego cięcia a nie siłami natury, pojawia się – utrzymujące się kilka tygodni – krwawienie z pochwy. Wraz z upływem czasu krwawienie zmniejsza się, a do 6. tygodni po porodzie całkowicie zanika.
 • Przez pierwszy miesiąc po porodzie, kobieta powinna ograniczać aktywność fizyczną, co oczywiście nie oznacza rezygnacji ze spacerów. Najistotniejsze jest poruszanie się we właściwy sposób. „Wstań powoli z krzeseł i łóżka, wstając z łóżka przewróć się na bok, zwieś nogi i stopy z boku łóżka, a następnie użyj ramion, aby podnieść się do pozycji siedzącej, a następnie wstań” – mówi doula Emily Bruno.

Na co zwrócić szczególna uwagę?

W przypadku zaobserwowania poniższych objawów niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza:

 • Zaczerwienienie, obrzęk lub wydzielina w miejscu nacięcia.
 • Nadmierne krwawienie z pochwy.
 • Gorączka – może być oznaką infekcji.
 • Bolesne, czerwone i opuchnięte nogi – zwłaszcza tylko z jednej strony, mogą być oznaką zakrzepicy żył głębokich.
 • Silne bóle głowy, niewyraźne widzenie.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.