fbpx
Przejdź do treści

„Być może droga do uzdrowienia zaczyna się od trzech prostych słów: Wszystko w porządku?” – Meghan Markle o poronieniu

Meghan Markle poroniła
Meghan Markle Fot. Screen Facebook The New York Times

Meghan Markle poroniła. Księżna Sussex w felietonie opublikowanym w The New York Times wyznała, że w lipcu tego roku straciła ciążę. Ujawnia kulisy zdarzenia oraz radzi, jak rozmawiać, aby nieść ukojenie w bólu.

Książę Harry i Meghan pobrali się 19 maja 2018 roku. Zaraz po bajkowym ślubie rozpoczęli starania o dziecko, o czym pisaliśmy TUTAJ. Udało się! Po roku zostali rodzicami synka o imieniu Archie Harrison. Para przeprowadziła się do Kalifornii, aby żyć z dala od reflektorów.

Pomimo tego, paparazzi śledzą ich na każdym kroku, a plotki o kolejnej ciąży księżnej od jakiegoś czasu pojawiają się regularnie. Nikt nie przypuszczał, że w rodzinie Sussexów właśnie rozgrywa się dramat, o którym nikomu nie mówią.

Straty, które dzielimy

Meghan przyznała, że do poronienia doszło pewnego lipcowego poranka. Dzień rozpoczął się jak każdy inny. Zrobiła śniadanie, nakarmiła psy, uporządkowała ubranka i kredki Archiego. Podczas gdy zmieniała synkowi pieluchę, nagle poczuła ból w podbrzuszu, który okazał się zwiastunem utraty ciąży.

Poczułam ostry skurcz. Upadłam na podłogę z Archiem w ramionach, nucąc kołysankę, aby uspokoić nas oboje, radosną melodię całkowicie kontrastującą z moim poczuciem, że coś jest nie tak.

Wspomina w tekście dla NY Times o tytule Straty, które dzielimy.

Wiedziałam, że kiedy trzymam w ramionach moje pierworodne dziecko, właśnie tracę to drugie” – wyznała światu Markle.

Księżna Meghan dalej wspomina, jak kilka godzin później leżała na szpitalnym łóżku i wraz z mężem opłakiwała ich stratę.

„Trzymałam go za rękę. Czułam wilgoć jego dłoni, całowałam jego kostki, mokre od naszych łez. Patrzyłam na zimne, białe ściany szpitala przez zaszklone oczy. Próbowałam sobie wyobrazić, jak się z tego podniesiemy”.

Słowa, które niosą ulgę

Markle przyznała, że zdobyła się na tak szczere wyznanie, aby nakłonić ludzi do rozmowy i zachęcić do zwyczajnego zainteresowania się samopoczuciem bliskich.

Utrata dziecka oznacza żałobę niemalże nie do zniesienia, doświadcza jej wielu, jednak mówią tak nieliczni. W bólu spowodowanym naszą stratą odkryłam, że w pomieszczeniu na sto obecnych kobiet od 10 do 20 z nich cierpiało z powodu poronienia. Mimo tak ogromnej powszechności tego bólu rozmowa o nim wciąż pozostaje tematem tabu, obarczonym (nieuzasadnionym) wstydem i utrwalanym samotną żałobą” – zauważyła w artykule Markle.

Siedząc na szpitalnym łóżku i obserwując, jak serce mojego męża pęka, gdy próbuje trzymać roztrzaskane kawałki mnie samej, zdałam sobie sprawę, że najlepszym sposobem na rozpoczęcie procesu leczenia ran jest samo pytanie: „Wszystko w porządku?” – podkreśla.

Markle przekonuje, że tak krótkie i proste pytanie może pomóc komuś uporać się z traumą. Podkreśla, że rozmowa i wysłuchanie kogoś z otwartym sercem może uczynić „ciężar żalu lżejszym”.

Wspólnota mam

Księżna przypomina również chwile z zeszłego roku, gdy wraz z mężem odbyli długą podróż do Afryki Południowej. „Byłam wyczerpana. Karmiłam piersią naszego synka i starałam się zachować odważną minę w oczach opinii publicznej” – czytamy.

W pewnym momencie jeden z dziennikarzy zapytał ją, czy czuje się dobrze.

„Opowiedziałam mu szczerze, nie zdając sobie sprawy z tego, że to, co powiedziałam, będzie rezonować z tak wieloma młodymi mamami i każdym, kto na swój sposób cierpiał w milczeniu. Moja spontaniczna odpowiedź wydawała się pozwoleniem na to, aby ludzie mogli mówić prawdę. Ale to nie szczera odpowiedź pomogła mi najbardziej, ale samo pytanie” – przyznaje.

In The New York Times Opinion Section "I knew, as I clutched my firstborn child, that I was losing my second," Meghan,…

Opublikowany przez The New York Times Środa, 25 listopada 2020

Źródło: The New York Times, The Losses We Share

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.