fbpx
Przejdź do treści

Breast Crawl – czym jest?

Breast Crawl
Czym jest Breast Crawl? Niezwykle ciekawe zjawisko! || Fotreana/ 123RF

Potrzeba bliskości jest najważniejszą potrzebą nowo narodzonego dziecka. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia zaleca rozpoczęcie kontaktu „skóra do skóry” bezpośrednio po narodzinach. Podczas tego wyjątkowego zbliżenia, które przez dwie godziny nie powinno być zakłócane, maluch instynktownie zaczyna szukać piersi. To jeden z jego pierwszych odruchów, zwany Breast Crawl.

Breast Crawl – co to takiego?

Każdy noworodek położony tuż po urodzeniu na brzuchu mamy, zaczyna pełzać w stronę piersi w poszukiwaniu pożywienia. Ten naturalny proces, który po raz pierwszy został opisany przez naukowców z Instytutu Karolinska w Szwecji w 1987 roku, nosi nazwę Breast Crawl.

Od tamtego czasu naukowcy przeprowadzili wiele dodatkowych obserwacji, które miały na celu głębszą analizę omawianego odruchu. Wyniki czterech badań przeprowadzonych na przełomie lat 80. i 90. prezentują się następująco – aż 85 proc. noworodków położonych na brzuchu mamy samodzielnie odnalazło brodawkę i zaczęło ssać pierś. 14 proc. maluchów odnalazło brodawkę, jednak potrzebowało pomocy w przystawieniu się, a tylko w przypadku 1 proc. noworodków omawiany proces nie powiódł się.

Breast Crawl – jak przebiega?

Przeprowadzone badania dowodzą, że niemalże wszystkie noworodki położone na brzuchu mamy przez pierwsze 15 minut były mało aktywne. W tym czasie odpoczywały, oswajały się z otaczającym je światem, przyglądały się mamie i dochodziły do siebie po porodzie. Po upływie wspomnianych 15 minut dzieci zwiększały swoją aktywność, co przejawiało się poruszaniem ustami i ssaniem palca. Jednak szczyt aktywności w większości przypadków miał miejsce około 45 minut po porodzie – maluchy odpychały się nóżkami, przesuwały się w stronę piersi, a dzięki odruchowi chwytnemu szukały brodawki. Po upływie około godziny po porodzie noworodki znajdowały brodawkę i zaczynały ssać mleko. Ponadto przeprowadzone badania dowodzą, że wszystkie obserwowane przez naukowców dzieci, 2,5 godziny po porodzie już spały.

„Natychmiast po urodzeniu dziecko zostało wysuszone i położone na piersi matki. W grupie kontrolnej zaobserwowano regularną sekwencję zachowań, wcześniej nie opisywaną w literaturze. Po 15 minutach porównawczej bezczynności wystąpiły spontaniczne ruchy ssania i ukorzeniania, osiągając maksymalną intensywność po 45 minutach. Pierwszy ruch ręka-usta obserwowano średnio po 34 ± 2 minutach po urodzeniu, a po 55 minutach noworodek spontanicznie odnalazł sutek i zaczął ssać” – czytamy we wspomnianym artykule naukowców z Instytutu Karolinska.

Jakie są korzyści Breast Crawl?

Opisywany proces niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla matki, jak i dziecka:

  • szybkie oddzielenie łożyska od ściany macicy,
  • zmniejszenie ryzyka krwotoku poporodowego,
  • lepsza regulacja temperatury ciała dziecka tuż po porodzie,
  • lepsza regulacja metabolizmu noworodka,
  • większa szansa na powodzenie karmienia piersią,
  • szybsze nawiązanie wyjątkowej więzi pomiędzy matką a dzieckiem.

źródło: breastcrawl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.