fbpx
Przejdź do treści

Brak bliskiego kontaktu noworodka z rodzicami w związku z COVID-19 – to niebezpieczne!

COVID-19 a noworodki
fot. 123rf.com

Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia dowodzą, że pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na jakość opieki nad małymi i chorymi noworodkami. Doprowadza do niepotrzebnego cierpienia i zgonów.

Krytyczne znaczenie kangurowania

Badanie opublikowane w Lancet Eclinical Medicine podkreśla krytyczne znaczenie zapewnienia noworodkom bliskiego kontaktu z rodzicami po urodzeniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wcześniaków lub dzieci z niską masą urodzeniową.

W wielu krajach, w przypadku potwierdzenia lub podejrzenia zakażenia COVID-19, noworodki są rutynowo oddzielane od matek. Naraża je to na większe ryzyko śmierci i komplikacji zdrowotnych przez całe życie. Sytuacja ta ma miejsce zwłaszcza w najbiedniejszych krajach, w których występuje najwięcej porodów przedwczesnych i zgonów niemowląt. 

Wykazano, że wśród noworodków urodzonych przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową bliski kontakt z mamą zmniejsza liczbę zgonów u dzieci nawet o 40 proc.. Zmniejsza też liczę przypadków hipotermii – o ponad 70 proc., a ciężkich infekcji o 65 proc.

„Zakłócenia w świadczeniu podstawowych usług zdrowotnych podczas COVID-19 poważnie wpłynęły na jakość opieki zapewnianej niektórym z najbardziej wrażliwych dzieci, w tym na ich prawo do ratującego życie kontaktu z rodzicami” mówi dr Anshu Banerjee, którego słowa cytuje News Medical.

WHO zaleca, aby matki nadal mogły mieć przy sobie noworodki – nawet w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zakażenia COVID-19.

COVID-19 a noworodki – oddzielać, czy nie? Oto jest pytanie!

Systematyczny przegląd 20 wytycznych klinicznych z 17 krajów podczas pandemii COVID-19 wykazał, że jedna trzecia zalecała separację matek i noworodków, jeśli matka ma lub może mieć COVID-19. Należy podkreślić, że u większości noworodków zakażonych COVID-19 nie obserwowano objawów lub były one bardzo łagodne.

Infekcja w czasie ciąży może skutkować zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego. Co się z tym wiążę, wydaje się, że ​​jeszcze ważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej opieki dla wcześniaków i ich rodziców podczas pandemii COVID-19.

Według najnowszych badań, każdego roku 15 milionów dzieci rodzi się przedwcześnie (przed 37. tygodniem). 21 milionów rodzi się zaś z niską masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg). Maluchy te narażone są na poważne zagrożenia dla zdrowia, w tym niepełnosprawność, opóźnienia rozwojowe i infekcje, a powikłania związane z wcześniactwem są głównymi przyczynami śmierci noworodków i dzieci poniżej piątego roku życia.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.