fbpx
Przejdź do treści

Borówki, porzeczki, maliny – superowoce na płodność, prosto z sadu!

Borówki, porzeczki, truskawki i maliny są nieocenione w dostarczaniu składników odżywczych w okresie ciąży – fot. Pixabay

Polskie superowoce: borówki, porzeczki, truskawki i maliny są nieocenione w dostarczaniu składników odżywczych w okresie przygotowań, przebiegu ciąży oraz po jej rozwiązaniu – donosi portal sadowniczy SadyOgrody.pl.

To świetna wiadomość dla starających się o dziecko! Po co szukać daleko egzotycznych owoców, gdy mamy na wyciągnięcie ręki prawdziwe bomby witaminowe.

Bożena Kropka – dietetyk i promotor zdrowia, podkreśla nieocenioną rolę polskich superowoców w okresie planowana ciąży oraz jej przebiegu:

Planując narodziny dziecka warto maksymalnie wykorzystać potencjał matki natury w zakresie odżywiania, aby przygotować swój organizm i partnera na życiową rewolucję, którą przyniesie upragniona ciąża i narodziny potomstwa (…) Polskie owoce jagodowe odgrywają bardzo istotną rolę w codziennej diecie przyszłych rodziców.

Istnieje 7 powodów dla których warto jeść polskie superowoce jagodowe:

  1. Pestki owoców jagodowych zawierają cenne kwasy omega 3 i omega 6, które są niezbędne dla rozwoju poczętego dziecka.
  2. Są cennym źródłem witaminy C i kwasu foliowego – istotnych składników w okresie planowania ciąży i jej przebiegu. Dodatkowo witamina C jest dietetycznym panaceum na skłonność do powstawania rozstępów.
  3. Witamina C chroni także wrażliwe, nowopowstałe komórki płodu przed degeneracją lub powstawaniem powikłań oraz obniża ryzyko poronienia.
  4. Witamina C chroni również wrażliwą witaminę E i dzięki temu pozwala w pełni wykorzystać jej wpływ na urodę kobiety przed, w trakcie i po ciąży.
  5. Błonnik pokarmowy działa prewencyjnie w chorobach układu pokarmowego, np. w rozwoju hemoroidów, które często pojawiają się w okresie ciąży.
  6. Związki fenolowe mają silne działanie przeciwutleniające, dzięki czemu chronią przed stanami zapalnymi, chorobami układu krążenia i neurodegeneracją oraz sprzyjają prawidłowemu rozwojowi dziecka w łonie matki.
  7. Są niskokaloryczne i regulują metabolizm, a utrzymanie prawidłowej masy ciała ma pozytywny wpływ na płodność.

Cenne kwasy w owocach

Dla prawidłowego rozwoju płodu istotna jest dieta bogata w jedno- i wielonienasy­cone kwasy tłuszczowe, które dostarczamy zwykle z rybami i olejami.

Nie każdy jednak wie, że również owoce jagodowe zawierają cenne kwasy omega 3 i omega 6! Jest to dodatkowy powód, dla którego warto udać się do sadu lub na najbliższy bazarek owocowo-warzywny. Na pewno nie wydamy tam fortuny, a wrócimy bogatsi o pyszne, zdrowe przekąski. Smacznego!

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.