fbpx
Przejdź do treści

Ból podczas seksu – co należy o nim wiedzieć?

Ból podczas seksu
Fot: silverkblack / 123RF

Ból podczas seksu dotyczy wielu kobiet, choć niektóre z nich wstydzą się o nim mówić. Zupełnie niepotrzebnie – milczenie jeszcze nikogo nie uzdrowiło. Jakie są inne objawy towarzyszące bólowi i jak wygląda leczenie tego typu dolegliwości?

Ból podczas seksu – czym jest?

Uporczywy lub nawracający ból narządów płciowych, pojawiający się w trakcie lub po stosunku, zwany jest dyspareunią. Dolegliwość, która występuje u 8-22% kobiet, możemy podzielić na dwa rodzaje:

 • powierzchowną – w przypadku, gdy ból odczuwalny jest w tkankach wokół wejścia do pochwy.
 • głęboką – dyskomfort pojawia się głębiej w macicy.

Ból podczas seksu – kiedy może wystąpić?

 • Na samym początku penetracji,
 • Głęboki ból może towarzyszyć podczas całego stosunku seksualnego,
 • Może przybrać formę palącego i piekącego bólu,
 • Może być pulsujący, trwający kilka godzin po zakończeniu stosunku seksualnego.

Ból podczas seksu – przyczyny

Ból odczuwalny podczas seksu, może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, nie zawsze łatwymi do zdiagnozowania. Do przyczyny bólu podczas seksu m.in. zaliczamy:

 • Niedostateczne nawilżenie pochwy – często wynika z niewystarczającej gry wstępnej. Jego przyczyną może być również spadek poziomu estrogenu – po menopauzie, po porodzie, jak i podczas karmienia piersią. Co więcej, przyjmowane leki, np. na nadciśnienie, pigułki antykoncepcyjne, jak i środki uspokajające, również mogą zmniejszać nawilżenie pochwy, a tym samym powodować wspomniany ból.  
 • Podrażnienie – zranienie, podrażnienie po operacji czy nacięcie krocza, które miało miejsce podczas porodu.
 • Infekcja – zakażenie narządów płciowych lub dróg moczowych. Problemem może być również egzema czyli ostry lub przewlekły stan zapalny skóry.
 • Wrodzona nieprawidłowość – np. brak w pełni ukształtowanej pochwy.
 • Choroby – ból może powodować endometrioza, w przypadku której tkanka wyściełająca macicę występuje poza nią, jak i choroba zapalna miednicy mniejszej, mięśniak macicy czy torbiel jajników.
 • Choroby przenoszone drogą płciową – zaliczymy do nich np. brodawki czy opryszczkę narządów płciowych.
 • Operacje lub zabiegi medyczne – blizny po operacjach miednicy lub histerektomii, czyli usunięciu macicy.
 • Ciąża pozamaciczna – w tym przypadku ból powoduje zapłodnione jajo rozwijające się poza macicą.

To jednak nie koniec. Głęboko powiązane z aktywnością seksualną są również czynniki emocjonalne, do których zaliczymy:

 • Problemy psychologicznedepresja, obawa o wygląd zewnętrzny, lęk przed intymnością etc.
 • Napięcie mięśni – mięśnie dna macicy zaciskają się w odpowiedzi na stres, co może się przyczynić się do omawianego bólu.
 • Trudne doświadczenia w obszarze seksualności – np. wykorzystywanie seksualne. Złe wspomnienia dotyczące seksu mogą znacząco wpływać na współżycie.

Ból podczas seksu – leczenie

Niektóre przyczyny bólu podczas seksu nie są groźne, nie wymagają leczenia, miną samoistnie – np. ból pojawiający się kilka tygodni po porodzie. Może się zdarzyć, że zmiana pozycji seksualnej lub dłuższa gra wstępna okażą się wystarczająca. W przypadku niedostatecznego nawilżenia pochwy, warto wypróbować różnego rodzaju żele nawilżające dostępne w aptece. Co jednak ważne, należy unikać tych, które stworzone są ze sztucznych, potencjalnie podrażniających składników.

Część przypadków może wymagać konsultacji lekarskiej, np. spowodowane menopauzą czy infekcjami intymnymi. Zwykle do ich pokonania wystarczające są odpowiednie leki. Jeśli zaś diagnostyka musi być poszerzona i lekarz skieruje się ku rozpoznaniu dyspareunii, konieczna będzie dokładna analiza historii medycznej. Lekarz może zadać szczegółowe, czasami dość krępujące pytania. Nie pozwól, aby zawstydzenie powstrzymało cię od udzielenia szczerej odpowiedzi.

Biorąc zaś pod uwagę czynniki psychologiczne, niezwykle pomocna może okazać się praca z psychoterapeutą lub seksuologiem – zarówno indywidualna, jak i w parze.

Żródła: webmd / mayoclinic / sexualadviceassociation

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.