fbpx
Przejdź do treści

Ból płodności

Ból w dole brzucha może być spowodowany wieloma czynnikami. – fot.fotolia

Ból w dole brzucha. Czy to zawsze jajniki? Może być spowodowany wieloma czynnikami, nie zawsze jest jednak powodem do niepokoju.

Co prowadzi do nieprzyjemnego bólu jajników? Zacznijmy od przyczyn fizjologicznych, takich jak owulacja. Czasami kłucie oznacza gwałtowne napinanie się otoczki jajnika po szybkim wzroście pęcherzyka, boli również z powodu pękania małych powierzchownych naczyń krwionośnych, a raczej wypływającej z nich krwi podczas samej owulacji. Ból w trakcie owulacji jest nazywany “mittelschmerz”, czyli ból w połowie [cyklu]. Czasami również tworzą się niewielkie torbiele ciałka żółtego, które również mogą dawać podobne dolegliwości.

Gdy kobieta planuje dziecko, mittelschmerz jest zwiastunem dobrych wiadomości. U niektórych występuje w okresie największej płodności, raz po jednej stronie brzucha, raz po drugiej, część odczuje ciężkość w okolicach miednicy, któraś będzie skarżyć się na ból kolkowy, inna zwróci uwagę na ten w okolicy krzyża. Może stać się powodem do narzekań albo i nie, trwać chwilę lub kilka godzin, a nawet dni. Wiąże się z jajeczkowaniem, choć ma prawo wystąpić przed nim i w jego trakcie.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl