fbpx
Przejdź do treści

„Bliskość”

Bliskość. Według najprostszej definicji są to „dobre stosunki międzyludzkie”. Mówi wam to coś? Mi niewiele. Wydaje się, że nie tylko definicja jest niedokładna i wręcz myląca, ale też współczesne podejście do tematu jest dosyć pobieżne.

Ziyad Marar postanowił rozprawić się z tym tematem i w ten sposób powstała znakomita książka „Bliskość”. Autor próbuje w niej wyłożyć nam zagadnienie budowania bliskości między ludźmi we współczesnym świecie konsumpcjonizmu i nowych mediów. Daje nam do zrozumienia coś, co już wcześniej wiedzieliśmy, ale nie dopuszczaliśmy do świadomości – bliskość to nie tylko pozytywne relacje z drugim człowiekiem i nie to, co Amerykanie nazywają friending. To coś znacznie więcej. Ponadto taka prawdziwa i intymna relacja nie jest łatwa do zbudowania i utrzymania. Trzeba do tego czegoś więcej niż tylko odrobiny wysiłku i dobrej woli.

Ziyad Marar szczególnie podkreśla trudności jakie stawia nam na drodze „cywilizacja”, czyli telefony komórkowe, media społecznościowe i wszechobecne komputery oraz telewizja. Nazywa je podstawowymi „zakłócaczami relacji międzyludzkich”. Daje do zrozumienia, czerpiąc z książek, filmów i dziedzin takich jak psychologia czy socjologia, że obecnie prawdziwa bliskość rzadko się zdarza, a zbudowanie jej jest bardzo trudne. Nie podaje jednak gotowej receptury, a jedynie wskazówki mające nam pomóc w rozpoczęciu tej trudnej drogi. Zaznacza jednocześnie, że życie ludzie bez prawdziwych i trwałych relacji jest jałowe i niesatysfakcjonujące. „Bliskość” nie jest książką trudną, ale też na pewno nie nadaje się do lekkiego czytania. Trzeba poświęcić na nią trochę czasu, ale na pewno też warto pochylić się nad nią dłużej. Szczególnie polecamy osobom, które mają problemy z budowaniem trwałych i opartych na szczerości relacji z drugim człowiekiem.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Paulina Piziorska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.