fbpx
Przejdź do treści

Blady strach o leki in vitro!

Na forach internetowych coraz częściej pojawiają się pytania – co dalej z refundacją leków in vitro? My już wiemy.

Uwaga dziewczyny! Od 1 marca wchodzi nowy koszyk leków refundowanych i bardzo prawdopodobne, że wypadną leki do stymulacji in vitro, więc jeśli macie możliwość kupienia ich w tym tygodniu to biegnijcie. Z tego co wiem, tyczy się to zarówno osób z programu rządowego jak i komercyjnych. – to wpis na jednym z forów. Uspokajamy. W oficjalnym  komunikacie dla Chcemy Być Rodzicami, ministerstwo zdrowia tłumaczy – „(…) refundacja leków oraz program polityki zdrowotnej, są to dwie niezależne od siebie sprawy. 

Program polityki zdrowotnej nie reguluje kwestii związanych z refundacją leków. Kwestie związane z zasadami podejmowania decyzji o objęciu refundacją leków, zasadami finansowania leków i kryteriami finansowania leków objętych decyzją o refundacji reguluje ustawa z dnia 12 maja 2011r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2011 r., Nr 122, poz. 696, z późn. zm.)” Z refundowanych leków mogą skorzystać wszystkie panie, które poddały się in vitro – nieważne czy opłaconego z budżetu państwa, czy z własnej kieszeni.

Z leków objętych refundacją mogą obecnie korzystać także pacjentki, które nie są uczestniczkami omawianego programu polityki zdrowotnej. Wszystkie leki wskazane w treści obwieszczenia refundacyjnego są bowiem dostępne dla pacjentek spełniających kryteria zawarte we wskazaniu refundacyjnym. Wskazanie refundacyjne zaś nie zawiera kryterium, które jest ściśle powiązane z udziałem w programie polityki zdrowotnej” – czytamy w odpowiedzi z ministerstwa.

Lista leków

Poniżej prezentujemy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2016 r. Refundacją są objęte produkty, które mogą być stosowane w procedurach wspomaganego rozrodu:

Naturalnie, gwoli jasności i w obawie przed zmianą decyzji MZ, wysłaliśmy oficjalne zapytanie w tej sprawie do resortu zdrowia.

Będziemy Was informować na bieżąco.

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.