fbpx
Przejdź do treści

Biopsja trofoblastu (kosmówki) – kiedy wykonuje się to badanie?

Biopsja trofoblastu
Wskazaniem do biopsji trofoblastu może być nieprawidłowy wynik wcześniejszych badań prenatalnych, takich jak USG – fot. 123rf

Każdy przyszły rodzic trzyma mocno kciuki, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało i urodziło zdrowe. Aby monitorować jego rozwój wykonuje się rutynowe badania USG. Jednak w pewnych sytuacjach zalecane jest rozszerzenie diagnostyki i wykonanie badań inwazyjnych.

O inwazyjnych badaniach prenatalnych pisze dr Witold Rogiewicz.

Kiedy wykonywana jest biopsja trofoblastu

Badania inwazyjne są przeprowadzane tylko w uzasadnionych sytuacjach. Wskazaniami do ich przeprowadzenia jest m.in. wiek matki.

Gdy kobieta ma więcej niż 35 lat rośnie ryzyko, że dziecko zostanie obarczone wadą genetyczną, np. zespołem Downa. Biopsja trofoblastu jest zalecana także w przypadku, gdy starsze dziecko jest obarczone chorobą genetyczną lub rodzice są nosicielami. Wskazaniem do wykonania badania inwazyjnego są również nieprawidłowe wyniki wcześniejszych badań prenatalnych takich jak USG, test PAPPA, testy na wole pozakomórkowe DNA płodu.

Biopsja trofoblastu – na czym polega badanie?

Biopsja trofoblastu (inaczej – biopsja kosmówki) to jedno z badań inwazyjnych wykonywanych we wczesnej ciąży – między 9 a 14 tygodniem. Polega na pobraniu fragmentu kosmówki pod kontrolą USG.

Kosmówka to tkanka przez którą płód od matki otrzymuje składniki odżywcze i tlen. To ona w późniejszej ciąży przekształca się w łożysko. Kosmówka jest więc dobrym źródłem DNA do przeprowadzenia badań genetycznych, ponieważ jest zbudowana z tych samych komórek co płód.

Zabieg jest podobny do amniopunkcji, z tym, że nie pobiera się płynu owodniowego, a komórki trofoblastu. Biopsję można przeprowadzić na dwa sposoby: przez nakłucie powłok brzusznych lub metodą dopochwową przez kanał szyjki macicy (obecnie zabieg wykonywany jest sporadycznie ). Ponieważ pobierane są tkanki, a nie komórki do hodowli, wyniki badania są dostępne po około tygodniu.

Jakie choroby można wykryć wykonując biopsję trofoblastu?

●     mukowiscydozę

●     dystrofię mięśniową Duchenne’a

●     zespół Downa, Edwardsa, Patau

●     niedokrwistość sierpowatą

●     oraz większości innych schorzeń genetycznych

Jakim ryzykiem obarczone jest to badanie?

Ryzyko poronienia, jakie niesie ze sobą biopsja kosmówki, to ok 1 do 3% i jest nieco wyższe niż ryzyko poronienia wynikające z amniopunkcji, które w większości ośrodków oscyluje pomiędzy 0,5 a 1%.

Możliwe powikłania po przeprowadzeniu biopsji trofoblastu:

●      krwawienia

●      immunizacji (gdy matka jest Rh-) dlatego podajemy Immunoglobulinę anty D

●      wyciek płynu owodniowego

●      poronienie

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.