fbpx
Przejdź do treści

Biopsja jąder w diagnostyce niepłodności męskiej

Biopsja jąder w diagnostyce niepłodności męskiej
Przed przystąpieniem do zabiegu biopsji jądra lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem – fot. Fotolia

W dzisiejszych czasach problem niepłodności dotyka niemal w tym samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku leczenia niepłodności każdy z partnerów poddawany jest szeregowi badań specjalistycznych, które pozwolą na zdiagnozowanie obszaru będącego przyczyną mającą wpływ na brak potomstwa.

Kiedy w diagnostyce męskiej niepłodności konieczna jest biopsja jąder? Wyjaśnia dr Marcin Radko

O zaburzeniach płodności mówimy, kiedy w okresie 12 miesięcy kobieta nie zachodzi w ciążę pomimo odbywania systematycznych stosunków z partnerem bez zabezpieczenia.

W przypadku, gdy niepłodność zostanie zdiagnozowana po stronie męskiej, jak na przykład azoospermia – brak plemników w nasieniu lub oligozoospermia – znaczne zmniejszenie ilości plemników w ejakulacie, warto dokonać dalszej diagnostyki. Jednym z jej elementów jest biopsja jąder.

Przyczyn nieprawidłowości może być kilka:

  • nieprawidłowa budowa nasieniowodów
  • zbliznowacenie pozapalne nasieniowodów
  • infekcja bakteryjna, grzybicza lub wirusowa (jak np. zapalenie jąder, najądrzy, prostaty)
  • brak komórek plemnikotwórczych bądź ich upośledzone działanie
  • nieprawidłowe dojrzewanie plemników
  • zaburzenia hormonalne
  • wpływ czynników środowiskowych, w tym m.in. stosowanie używek

Pobranie materiału biologicznego do przeprowadzenia zabiegu wspomaganego rozrodu

Przed przystąpieniem do zabiegu biopsji jądra lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz staranne badanie fizykalne. W przypadku przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym dodatkowy wywiad przeprowadza również anestezjolog odpowiedzialny za znieczulenie podczas zabiegu.

Sam zabieg może być wykonany na dwa sposoby:

  • biopsja igłowa (nie wymaga znieczulenia ogólnego) – jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i polega ona na nakłuciu jądra przez skórę w celu pobrania materiału, który może zawierać plemniki. Zabieg trwa maksymalnie 30 minut, a przygotowanie do tego zabiegu jest łatwiejsze dla pacjenta.
  • Biopsja otwarta (chirurgiczna) – jest zabiegiem wykonywanym zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym i przeprowadzany jest na sali operacyjnej. Polega na przecięciu osłonek jądra w celu pobrania wycinka, który może zawierać plemniki. Materiał jest zazwyczaj pobierany z kilku miejsc, przez co zwiększa się szansa na znalezienie prawidłowo zbudowanych plemników. W tym przypadku zabieg trwa około 60 minut i wymaga wizyty kontrolnej.

Obie metody pobrania materiału biologicznego mają na celu pozyskanie plemników do przeprowadzenia zabiegu wspomaganego rozrodu. Zabieg jest wykonywany w przypadku przeszkód anatomicznych lub chorobowych, o których wspomniano na początku materiału.

Inseminacja albo in vitro

Uzyskany materiał może zostać wykorzystany do przeprowadzenia procedury inseminacji bądź in vitro, w zależności od ilości i jakości otrzymanego materiału biologicznego mężczyzny. Zabieg inseminacji polega na bezpośrednim podaniu plemników w specjalnym płynie do macicy lub jajowodu w celu zwiększenia szans na zapłodnienie. W przypadku procedury in vitro konieczne jest pobranie od kobiety komórki jajowej i zapłodnienie jej wyselekcjonowanymi plemnikami z pobranego materiału biologicznego mężczyzny. Samo zapłodnienie odbywa się w warunkach laboratoryjnych.

Po zapłodnieniu pozaustrojowym zarodek jest transferowany do macicy kobiety. Należy pamiętać, że metody wspomaganego rozrodu obarczone są ryzykiem niepowodzenia, co może skutkować koniecznością powtórzenia całej procedury.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest stan zapalny jąder, jak i infekcje skórne w okolicach krocza mogące doprowadzić do wprowadzenia zakażenia do wnętrza jądra, zaburzenia krzepnięcia oraz nieprawidłowe przygotowanie pacjenta. Sam zabieg jest stosunkowo bezpieczny, a powikłania występują bardzo rzadko.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.