fbpx
Przejdź do treści

Bierne palenie zabija płodność i prowadzi do wcześniejszej menopauzy

bierne palenie
Fotolia

Dym tytoniowy może wyrządzić więcej krzywdy, niż nowotwór czy problemy z sercem. Naukowcy z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo, doszli do wniosku, że ten grozi płodności. Samo palenie jest niebezpieczne dla zdrowia, choć to żadne nowum i odkrycie, ale dotąd nie mówiło się o towarzyszach palaczy.

Kobiety, które wdychają wydzielane przez papierosy substancje, przechodzą menopauzę 13 miesięcy wcześniej niż te, które tego nie robią – powód: spadek estrogenu. Szanse, że spotka je to przed 50 rokiem życia, jest wyższe o 26 proc.

Bierne palenie a problemy z poczęciem dziecka

Jeśli kobieta dorastała w domu z rodzicem – palaczem 10 lat albo dłużej, żyła z nim w związku przez ponad 20 lub więcej, czy też miała go za współpracownika dekadę, może mieć większe problemy z poczęciem. Szanse są równe 18 proc., przekonują specjaliści z Buffalo – potwierdzeniem są badania na 93 tys. kobiet. 15 proc. z nich przyznało, że starania o dziecko trwały rok, 45 proc. zaś przeszło menopauzę, zanim przekroczyły 50-tkę.

Bierne palenie a hormony

Dlaczego tak się dzieje? Toksyny w dymie tytoniowym mogą wpływać na wytwarzanie hormonów związanych z cyklami płodności i zatrzymać wytwarzanie komórek jajowych. Ponadto potrafią uszkodzić zarodek, zanim ten wejdzie w ścianę macicy, a także ograniczają proces przygotowania jej do ciąży. – Granica wieku naturalnego przekwitania również spada z ich powodu – dodają naukowcy z Buffalo.
Zobacz także:

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.