fbpx
Przejdź do treści

Bieg po dziecko – aktywność fizyczna wspomaga płodność

Aktywność fizyczna rak sport dieta zdrowie badania nauka nowotwórność fizyczna a płodność
fot.123rf

Moda na sport trwa w najlepsze. Podobno ruch przynosi same korzyści dla zdrowia. W staraniach o dziecko nie sposób pominąć znaczenia aktywności fizycznej.

W ostatnich latach Polska przeżywa wielki boom na wszelkie aktywności fizyczne. Na sale treningowe, bieżnie, korty, baseny i maty we własnych mieszkaniach wyszło tysiące ludzi. Ćwiczyć chce coraz więcej osób, bo sport stał się modny. Ruch to zdrowie – od lat powtarzają nam eksperci, lekarze i wuefiści. Faktycznie, regularna aktywność fizyczna niesie za sobą wiele dobrego. Jednak ślepe podążanie za modą nie jest najlepszym pomysłem

Co za dużo…

Nadmiernie intensywne ćwiczenia mogą przynieść rezultat odwrotny do zamierzonego. Kobiety niezmagające się z nadwagą lub po prostu bardzo szczupłe ćwicząc często i ciężko, mogą mieć problem z poczęciem dziecka. Potwierdzają to badania sprzed pięciu lat wykonane przez duńskich i amerykańskich naukowców. Po zbadaniu blisko 4 tys. kobiet, w wieku 18–40 lat, które przez rok starały się o dziecko, miały stałego partnera i nie leczyły się z powodu niepłodności, badacze doszli do wniosku, że sport ma różne oblicza i nie każda jego forma jest sprzymierzeńcem w staraniach o dziecko.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.