fbpx
Przejdź do treści

Od września niektóre leki dla kobiet w ciąży będą bezpłatne – co warto wiedzieć?

bezpłatne leki
Niektóre bezpłatne leki dla kobiet w ciąży będą dostępne już od września. || Fotdolgachov/ 123RF

Już w przyszłym miesiącu zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt owej listy – po raz pierwszy mają znaleźć się na niej bezpłatne leki dla kobiet w ciąży.

Bezpłatne leki dla ciężarnych

Ewentualne uwagi co do podanej listy można zgłaszać do jutra – 13. sierpnia – do godziny 10:00. Póki co na stronie resortu można znaleźć jedynie projekt obwieszczenia, co podkreśla Business Insider. Ministerstwo wciąż pracuje nad finalną wersją programów lekowych, napisał o tym na swoim Twitterze Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia ds. leków.

Projekt obwieszczenia: KLIK

„Ciąża plus”

Warto podkreślić, że o programie zakładającym właśnie refundację leków dla kobiet w ciąży, piszemy od kilku lat – już w 2018 roku rząd zapowiadał zmiany w tym zakresie. Co jednak istotne, nie będą to wszystkie leki i refundacja nie będzie dotyczyła okresu połogu, a jak podkreślają niektórzy specjaliści, jest to duża strata. Część terapii trzeba bowiem kontynuować lub zastosować po raz pierwszy bezpośrednio po porodzie. Z refundacji będzie można skorzystać przez całą ciążę, lecz nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu (konieczne będzie zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną).

Ustawa dotycząca programu „Ciąża plus” została przegłosowana w sejmie w kwietniu tego roku, a weszła w życie z dniem 1. lipca. Na pierwszy rok programu przewidziano budżet w wysokości 11 mln zł. Do końca 2029 roku państwo ma przeznaczyć na ten cel łącznie ponad 336 mln zł.

Treść ustawy: KLIK

Źródła: Business Insider / KtoMaLek / medonet

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".