fbpx
Przejdź do treści

Będzie nowy projekt in vitro. Dlaczego poprzedni upadł?

Powstanie nowy projekt in vitro - czyli kolejny projekt ustawy regulującej leczenie tą metodą

– Zostałem przekonany, że powstanie lepsza ustawa niż projekt, który został przedstawiony – tłumaczy poseł, Paweł Skutecki (Kukiz’15), jeden z wnioskodawców.

Tydzień temu (6 października) niespodziewanie został wycofany projekt nowelizacji ustawy o in vitro. Dokument trafił do kosza w konsekwencji wycofania poparcia sześciu posłów Kukiz’15.

Chciałem dobrze

Poseł Skutecki, którego podpis widniał pod projektem, zapewnia, że nie chcę walczyć z in vitro, a ograniczenie  liczby zarodków do jednego ,mogłoby skutkować znikomą skutecznością samego zabiegu. – Mam wątpliwości, tylko co do mrożenia zarodków – tłumaczy. Jak udało nam się ustalić ma powstać nowy, mniej restrykcyjny projekt nowelizacji obecnej ustawy o zapłodnieniu pozaustrojowym.

Szczęście w nieszczęściu

– Projekt ustawy miał być powodem do merytorycznej dyskusji. Niestety, jak to często bywa, stał się on głownie powodem do rozgrywania społeczeństwa miedzy partie polityczne w celu ugrania przychylności konkretnych grup społecznych. Na nieszczęście trafił on pod obrady wspólnie z tematami dotyczącymi aborcji, co zaogniło całą sytuację – tłumaczy poseł Paweł Szramka, który początkowo w geście poparcia, początkowo podpisał projekt.

Porozmawiajmy

Jednak, jak zapewnia Szramka poparcie nie było wcale poparciem, a zachętą do debaty. – Mój podpis pod projektem był przede wszystkim aprobatą do dyskusji a nie poparciem projektu. Takowe wyraziłbym dopiero w głosowaniu nad całością projektu po przejściu całej drogi legislacyjnej. Problem w tym, że projekt trafił do komisji, gdzie partia rządząca mogła go totalnie zmienić i wrzucić pod głosowanie w sejmie. Na to ja i kilku moich kolegów z klubu Kukiz’15 nie mogliśmy pozwolić. Najszybszym rozwiązaniem było wycofanie podpisów, co spowodowało unieważnienie projektu. Nie mam zamiaru ponosić odpowiedzialności za pomysły PiS-u. – tłumaczy poseł.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.