fbpx
Przejdź do treści

Bariery w drodze do macierzyństwa

Pacjentkom z PCOS zaleca się aktywne uprawianie sportu, stosowanie diety, a niejednokrotnie przepisuje leki w celu redukcji insulinooporności. – 123rf.pl

Przyczyn ograniczających naszą płodność jest wiele. Mogą to być nieprawidłowe parametry nasienia u partnera, zaburzenia anatomiczne u przyszłej mamy czy też zaburzenia hormonalne mające wpływ na proces dojrzewania i uwalniania komórki jajowej. O tych ostatnich opowiada lek. med. Jarosław Kaczyński, specjalista ginekolog-położnik i endokrynolog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie.

Choroby tarczycy

Najczęstszą chorobą endokrynologiczną w naszym kraju są choroby tarczycy, co jest następstwem położenia Polski w określonym obszarze geograficznym. Choroby tarczycy mogą wynikać zarówno z niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Z uwagi na fakt, iż receptory (miejsca, w których hormon łączy się z komórką) dla hormonów tarczycy są rozlokowane w całym ciele, zaburzenia pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Udowodniono, że choroby tarczycy nie tylko utrudniają starania o dziecko, ale wpływają także na prawidłowy przebieg ciąży, poród oraz rozwój intelektualny naszego potomstwa.

Choroby tarczycy mogą być następstwem chorób z autoagresji – sytuacji, w których produkowane są przeciwciała niszczące struktury własnego organizmu, w tym przypadku – gruczoł tarczycy. Niestety, o czym nie mówi się powszechnie, te same przeciwciała mają negatywny wpływ na jajniki. Doprowadzając do uszkodzenia komórek jajowych, istotnie wpływają na rezerwę jajnikową, a więc skracają czas reprodukcyjny kobiety. Obecnie nie znamy skutecznego leczenia chorób z autoagresji, dlatego w przypadku zdiagnozowania autoimmunologicznych przyczyn chorób tarczycy u pacjentki planującej ciążę, zalecamy zintensyfikowanie starań o dziecko. Czas działa tu na niekorzyść.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.

Ekspert

lek. med. Jarosław Kaczyński

Specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1996 r. rozpoczął pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, a następnie w Szpitalu Bielańskim, gdzie pracuje do dziś na stanowisku asystenta II Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP. Od 2014 r. pracuje w klinice InviMed. Odbył staż naukowo-szkoleniowy u prof. Neriego Laufera i prof. Alexandra Simona w Ein-Kerem Fertility Treatment Clinic Hadassah Medical Center w Jerozolimie. Od 2007 r. prowadzi indywidualną praktykę w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz leczenia niepłodności.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.