fbpx
Przejdź do treści

Bank Mleka Kobiecego – ratunek dla wcześniaka

Dla wcześniaków mleko ludzkie jest nie tylko pożywieniem, ale także lekiem ratującym życie – fot. 123rf

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka – to wiemy. A co w sytuacji, gdy matki zabrakło? Albo dziecko urodziło się dużo za wcześnie? Na ratunek przychodzą banki mleka kobiecego. Ten pokarm procentuje na przyszłość!

Bank Mleka Kobiecego to placówka umożliwiająca karmienie naturalnym pokarmem dzieci, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Pokarm z Banku wspomaga proces leczenia noworodków, wśród których większość stanowią wcześniaki.

Dla kogo mleko z banku?

Obecnie w Polsce działa 10 banków mleka, pełną listę znajdziesz na stronie Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Banki mleka zlokalizowane są przy szpitalach, aby znajdujące się w nich wcześniaki w pierwszej kolejności miały dostęp do kobiecego pokarmu.

Zgodnie ze stanowiskiem ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia) z 2014 r. oraz wskazaniami AAP (ang. American Academy of Pediatrics, 2012), a także wspólną Rezolucją WHO i UNICEF „Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego Banku Mleka jest drugim po mleku własnej matki pokarmem z wyboru do stosowania u noworodków i niemowląt” (WHO& UNICEF Join Statement, 1980).

W Banku Mleka Kobiecego prowadzona jest rejestracja Dawczyń – zdrowych, karmiących naturalnie mam, które chcą podzielić się nadwyżkami swojego mleka. Tu również odbywa się badanie składu i czystości mikrobiologicznej mleka, jego pasteryzacja, przechowywanie w odpowiednich warunkach, by następnie zapewnić bezpieczny transfer dla potrzebujących dzieci.

Kto może zostać dawczynią mleka?

Zanim kobieta odda mleko, musi przejść rygorystyczne kwalifikacje zdrowotne. Pracownik Banku Mleka Kobiecego przeprowadza dokładny wywiad na temat zdrowia, trybu życia, przyjmowanych leków. W czasie współpracy z bankiem mleka kandydatka nie może palić papierosów, brać narkotyków, pić alkoholu ani dużej ilości napojów zawierających kofeinę. Nie może przyjmować niektórych leków. Muszą wykonać wykonane badania na HIV, kiłę, zapalenie wątroby typu B i C.

Oddawanie mleka do banku jest całkowicie honorowe – matki nie otrzymują za to wynagrodzenia ani żadnych innych gratyfikacji. W ramach współpracy wykonywane są bezpłatnie badania. Otrzymuje się wszelkie niezbędne akcesoria służące odciąganiu pokarmu, jest też zapewniona bezpłatna pomoc laktacyjna.

Mleko dla zdrowych dzieci?

Ideą banków mleka kobiecego jest stworzenie możliwości żywienia mlekiem kobiecym dla najbardziej potrzebującym noworodków, czyli ciężko chorych i urodzonych przedwcześnie. Dla tych dzieci mleko ludzkie jest nie tylko pożywieniem, ale także lekiem. Potrzeby tych dzieci są realizowane w pierwszej kolejności. Zdrowe noworodki mogą korzystać dopiero z nadwyżek mleka i każda taka sytuacja musi być indywidualnie rozpatrywana w placówce banku mleka właściwej dla miejsca zamieszkania matki i jej dziecka.

Źródło: bankmleka.pl szpitalmadalinskiego.pl/pl/przychodnia/bank-mleka-kobiecego

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.