fbpx
Przejdź do treści

Bakterie niepłodności

Skalę problemu zakażeń urogenitalnych obrazują dane WHO, które mówią o milionie nowych zakażeń dziennie na całym świecie – fot. Fotolia

Wiele milionów par w Polsce i na świecie rokrocznie zmaga się z problemem zajścia w ciąże i poszukuje odpowiedzi na pytanie, co jest czynnikiem powodującym ich niepłodność? Czy przyczyn należy się doszukiwać w podłożu genetycznym, czy to nasz układ immunologiczny działa nieprawidłowo, a może choroby autoimmunologiczne, takie jak PCOS czy Hashimoto są odpowiedzią na to pytanie? W wielu przypadkach odpowiedź jest znacznie prostsza i być może nieco zawstydzająca.

Winowajcą bowiem mogą być bakterie, wirusy lub pierwotniaki atakujące nasz układ moczowo-płciowy. Tak, to nieleczone choroby przenoszone drogą płciową, które bardzo często przebiegać mogą praktycznie bezobjawowo, są powodem problemów z zajściem w ciąże.

Skalę problemu zakażeń urogenitalnych najlepiej obrazują dane WHO, które mówią o milionie nowych zakażeń dziennie na całym świecie. Pół miliona ludzi zmaga się z zakażeniem wirusem HSV, w 2016 roku prawie milion kobiet w ciąży było zarażonych krętkiem bladym wywołującym kiłę. 

Bakterie niepłodności 

Chlamydia trachomatis

Chlamydioza należy do najczęściej występującego zakażania dróg moczowo-płciowych zarówno u kobiet (ok. 80%), jak i u mężczyzn (ok. 50%). Powodowana jest przez bakterię Chlamydia trachomatisi przenoszona jest podczas stosunku płciowego, ale nie tylko.

Zakażenie Chlamydią może być przenoszone również w sposób wertykalny z matki na dziecko, podczas porodu. Czy jest to groźne dla noworodka? Owszem. Dzieci zarażone bakterią zazwyczaj mają niższą wagę urodzeniową i mogą cierpieć z powodu zapalenia gardła, krtani, a nawet zapalenia płuc.

Najczęściej infekcja bakteryjna przebiega w sposób bezobjawowy i osoba zarażona nawet nie wie, że choruje. Pierwszymi objawami zauważonymi przez kobietę, mogą być: nienaturalna wydzielina z pochwy i pieczenie cewki moczowej podczas oddawania moczu. U panów również występuje dyskomfort podczas oddawania moczu. Co zrobić w takim przypadku? Jak najszybciej udać się do lekarza, zidentyfikować patogen i rozpocząć leczenie. Przetrwałe, nieleczone zakażenie może prowadzić do zapalenia najądrzy u mężczyzn i zapalenia miednicy mniejszej u kobiet. Finalnym skutkiem mogą być niepłodność, poronienia i ciąże pozamaciczne. 

Neisseria gonorrhoeae

Rzeżączką, tak jak i Chlamydią, częściej zarażone są kobiety niż mężczyźni. Wynika to po prostu z naszej anatomii, a dokładnie powierzchni, na której mogą się „rozgościć” patogeny.

Tak jak w przypadku chlamydiozy, objawy wskazujące na zakażenie zazwyczaj są bardzo skąpe (pieczenie podczas oddawania moczu) lub nie występują wcale. Tylko ok. 20% kobiet zgłasza się do ginekologa w momencie ostrego już zakażenia Neisserią.

Najwięcej szkód, w kontekście niepłodności, dwoinka rzeżączki może wyrządzić u mężczyzn. Powikłaniem po nieleczonym zakażeniu jest najczęściej zapalenie najądrzy, co w konsekwencji skutkuje niedrożnością nasieniowodów. 

Mycoplasma i spółka

Nie tylko dwie wspomniane wyżej bakterie potrafią niekorzystnie zadziałać na nasz układ rozrodczy i przyczynić się do niepłodności. Za ok 20% nie rzeżączkowych zapaleń cewki moczowej odpowiadają bowiem inne bakterie, a mianowicie mykoplazmy i ueraplazmy.

Przenoszone są najczęściej między partnerami podczas stosunku, ale również na przedmiotach higieny osobistej – np. ręcznikach czy pościeli. Zakażenie jest zazwyczaj skąpoobjawowe i uznaje się, że towarzyszy innym infekcjom bakteryjnym, dlatego łatwo jest je przegapić.

Tak jak każdy stan zapalny w obrębie miednicy mniejszej i najądrzy, skutkować może powikłaniem w postaci zapalenia przydatków i jajników, zmniejszonej ruchliwości plemników czy niedrożnych nasieniowodów. 

Diagnostyka zakażeń urogenitalnych w kierunku wszystkich ww. patogenów może być przeprowadzona jednoetapowo przy użyciu techniki RT-PCR. Testy multipleks zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, są dostępne w CM MedGen! 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.