Przejdź do treści

Badanie glukozy w ciąży – dlaczego jest takie ważne?

Badania glukozy w ciąży
Cukrzyca ciążowa rozpoznawana jest zwykle między 21, a 28 tygodniem ciąży. – fot.Fotolia

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, poziom glukozy u kobiety w ciąży powinien być sprawdzany już od pierwszej wizyty kontrolnej u ginekologa. W przypadku podwyższonego poziomu glukozy (hiperglikemii), im szybciej rozpocznie się leczenie, tym bezpieczniej dla matki i dziecka. Cukrzyca ciążowa to jedno z najczęściej pojawiających się metabolicznych powikłań ciąży  w Europie, rozwija się u 3-5% kobiet. Nietolerancja glukozy w ciąży nie daje żadnych objawów, a może wiązać się z poważnymi konsekwencjami w przyszłości.

Co to jest cukrzyca ciążowa?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne definiuje cukrzycę ciążową (GDM) jako zaburzenia tolerancji glukozy w trakcie ciąży. U zdecydowanej większości kobiet hiperglikemia rozwinęła się dopiero w ciąży, jednak zdarzają się przypadki, w których  istniała już przed ciążą, ale nie została wykryta.

W okresie ciąży podwyższone wartości glukozy u ciężarnej mogą powodować szereg powikłań u matki i dziecka. Na przykład zaburzeniom gospodarki węglowodanowej często towarzyszą zaburzenia gospodarki lipidowej, co przekłada się na nadmierną masę płodu w drugiej połowie ciąży. W takich przypadkach zaleca się zakończenie ciąży poprzez cesarskie cięcie.

U noworodków z nadmierną masą ciała dochodzi często do zaburzeń metabolicznych, które zwiększają ryzyko pojawienia się takich chorób jak otyłość, cukrzyca typu 2 i choroby układu krążenia. Nieleczona cukrzyca ciążowa, według przeprowadzonych w ostatnich latach badań, zwiększają ryzyko pojawienia się innych powikłań noworodkowych.

Zobacz też: Vademecum cukrzycy ciążowej

Leczenie cukrzycy ciążowej

W lżejszych przypadkach cukrzycy ciążowej (G1) dla wyrównania poziomu glukozy wystarczy odpowiednia dieta, cięższe przypadki (G2) wymagają dodatkowego leczenia insuliną (10-40% kobiet).

Dieta kobiety z cukrzycą ciążową powinna być bogata w węglowodany złożone, białko i tłuszcze. Odpowiednio dobrana dieta zapewnia prawidłowy rozwój płodu oraz pozwala na lepszą kontrolę nad cukrzycą i umożliwia zmniejszenie dawek insuliny.

Zobacz też: Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?

Jak często badać glukozę w ciąży?

Cukrzyca ciążowa rozpoznawana jest zwykle między 21, a 28 tygodniem ciąży. Pierwsze badanie najlepiej przeprowadzić na początku ciąży, przy pierwszej wizycie kontrolnej u ginekologa. Standardowo wykonuje się je pierwszy raz przed 10 tygodniem, później między 21, a 26 tygodniem.

Za każdym razem lekarz może zalecić dodatkowe badania, jeśli wyniki są niepokojące. W przypadkach nieznacznie wyższego poziomu glukozy profilaktycznie zaleca się ciężarnej przestrzeganie odpowiedniej diety, która może zapobiec rozwojowi choroby.

Najnowsze e-wydanie magazynu Chcemy Być Rodzicami kupisz tutaj.

Pełne wytyczne postępowania w przypadku pacjentek z cukrzycą ciążową opracowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne znajdziesz tutaj.

Autor

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, trenuje roller derby i fotografuje.