fbpx
Przejdź do treści

Zanim zajdziesz w ciążę

Badania genetyczne CGT przed ciążą
Foto: 123RF.com

Planujecie dziecko? Chcecie zostać rodzicami? Jak ułożyć działania, żeby szanse na szczęśliwe rodzicielstwo były jak największe? Zobaczmy, krok po kroku, co warto zrobić.

Żeby móc cieszyć się macierzyństwem, trzeba się dobrze do niego przygotować. I nie chodzi tu tylko o kupienie najładniejszych ubranek, mebli i przytulanek. Ważniejsze jest sprawdzenie, czy mamy szanse urodzić zdrowe dziecko i przygotowanie do tego własnego organizmu. Pomoże w tym test CGT – badanie genetyczne wykonywane jeszcze przed ciążą.

Pierwszy krok – badanie genetyczne przed ciążą

To trzeba zrobić przed zajściem w ciążę. Test CGT. To absolutna nowość w Polsce – póki co taki test możemy wykonać tylko w klinice InviMed w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Katowicach. Jednak tak, jak w innych dziedzinach doceniamy nowinki technologiczne, tak tym bardziej w zakresie ochrony zdrowia warto korzystać z najnowszych możliwości.

Dlaczego test CGT jest taki ważny?

Ponieważ pokazuje ryzyko niebezpieczeństwa urodzenia chorego dziecka jeszcze zanim zajdziemy w ciążę. CGT to skrót od Carrier Genetic Test, czyli test na nosicielstwo mutacji genetycznych. Brzmi niejasno? Tylko na początku. Wiemy, że wszystkie cechy przekazujemy dziecku w postaci genów. Te mogą być prawidłowe i wtedy dziecko rodzi się zdrowe. Może jednak też się zdarzyć, że geny są wadliwe, czyli zmutowane, co może prowadzić do powstawania różnych chorób. Test CGT pozwala ustalić, czy nie jesteśmy nosicielami mutacji odpowiedzialnych za choroby genetyczne i czy nie ma niebezpieczeństwa, że nasze dziecko może mieć mukowiscydozę, rdzeniowy zanik mięśni, zespół łamliwego chromosomu X, fenyloketonurię czy wiele innych chorób.

Wskazania do testu CGT

Swoje geny muszą zbadać obydwoje rodzice. Wobec tego na wizytę u lekarza genetyka klinicznego w InviMed musimy iść razem z przyszłym tatą dziecka. Lekarz robi dokładny wywiad – pyta o stan zdrowia przyszłych rodziców oraz czy występują choroby genetyczne w obu rodzinach – nie tylko u rodziców czy dziadków, ale też u osób dalej spokrewnionych. Wskazaniem do testu CGT jest na przykład to, że kobieta ma pewne nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu narządów rodnych lub że w rodzinie występowały choroby genetyczne takie jak niepełnosprawność intelektualna czy opóźnienie rozwoju. U mężczyzn test należy koniecznie zrobić, gdy poważne
zmiany występują w parametrach nasienia. Test CGT umożliwia również określenia ryzyka nosicielstwa mutacji genetycznych u par zdrowych planujących dziecko.

Dokładne informacje są lekarzowi niezbędne do określenia, jaki rodzaj testu CGT trzeba zrobić. Najczęściej wystarcza test podstawowy (CGT-Essential), który sprawdza, czy w naszym materiale nie występują mutacji odpowiedzialne za 21 najczęstszych chorób. Jednak jeśli okoliczności są bardziej skomplikowane, lekarz może zalecić dokładniejszy test, nawet taki, który wykrywa 2200 jednostek chorobowych.

Co dają wyniki badania genetycznego przed ciążą?

Na kolejnej wizycie wyniki są analizowane. Jeśli w wyniku tego testu dostaniemy informację, że nie ma zagrożenia, możemy spokojnie myśleć o posiadaniu dziecka i bez stresu cieszyć się późniejszą ciążą. Jeśli jednak wyniki nie będą korzystne, nie zostaniemy z tym problemem sami i dostaniemy propozycje możliwych rozwiązań. Bo nie jest prawdą, że w takiej sytuacji nie możemy urodzić zdrowego dziecka. Jednak nie można zostawiać tego przypadkowi, wierząc że nam się uda. Trzeba przeprowadzić ciążę zgodnie z poradami lekarza – specjalisty od leczenia niepłodności.

Test CGT to olbrzymi postęp w medycynie rozrodu. Od dotychczas wykonywanych badań genetycznych test CGT różni się tym, że za jego pomocą możemy określić ryzyko pojawienia się chorób genetycznych u przyszłego dziecka jeszcze przed ciążą. Ponadto, dzięki zastosowaniu metod wspomaganej prokreacji, lekarze mogą pomóc parom z wysokim ryzykiem w urodzeniu zdrowego dziecka. Tymczasem powszechnie stosowane badania prenatalne wykonywane są, gdy kobieta jest już w ciąży. Wtedy na zapobieganie jest za późno, a decyzje, które trzeba podjąć, jeśli się okaże, że dziecko jest obciążone chorobą genetyczną, nigdy nie należą do łatwych.

Test CGT nie jest póki co refundowany. Rodzice muszą za niego zapłacić, jednak warto poświęcić pieniądze, żeby potem cieszyć się spokojną ciążą i udanym macierzyństwem.

Drugi krok – zadbajmy o siebie

Ciąża to wielkie wyzwanie dla organizmu, dlatego warto go wspomóc. Już na etapie przygotowań lepiej jest odstawić wszelkie używki, takie jak alkohol i papierosy, ale także cukier, zacząć się zdrowo odżywiać, ćwiczyć i zadbać o zęby. Im nasz organizm będzie mocniejszy i zdrowszy, tym lepiej przejdziemy ciążę.

Nie zapominajmy też o sobie podczas ciąży. Nie jedzmy za dwoje – w innych krajach, na przykład we Francji, ginekolodzy prowadzący ciążę bardzo skupiają się na tym, żeby kobieta nie złapała nadwagi. Skrupulatnie kontrolują dietę i wyrażają swoje niezadowolenie z każdego niepotrzebnie nabranego kilograma. Nie zaniedbujmy kondycji fizycznej – do obsługi małego dziecka będziemy potrzebowały dużo siły. Oczywiście, dziecko jest najważniejsze, ale my też jesteśmy ważne. W im lepszym będziemy stanie, tym lepiej zajmiemy się naszym dzieckiem.

W tym wszystkim powinien nam pomóc lekarz ginekolog. Wybierzmy więc takiego, który podchodzi do pacjentek z empatią i który naprawdę się angażuje. Dzięki opiniom koleżanek, ale też opisom zamieszczanym w Internecie wiadomo, których lekarzy lepiej unikać. Na to też zwróćmy baczną uwagę.

Przygotujmy się do porodu. Idźmy do szkoły rodzenia, znajdźmy dobrą położną. Zapewnijmy sobie jak najlepsze warunki porodu i jak najwięcej spokoju po urodzeniu
dziecka.

Trzeci krok – badania też w trakcie ciąży

Nie zapominajmy, że do wielu badań podczas ciąży mamy prawo i to, czy je dostaniemy czy nie, nie zależy od humoru lekarza prowadzącego. Domagajmy się sprawdzania, czy płód rozwija się prawidłowo, zwłaszcza jeśli przed zajściem w ciążę nie zrobiliśmy badania genetycznego CGT. Temu służy przede wszystkim badanie USG, które wykonuje się co najmniej raz na trymestr.

Ważne jest, żeby w odpowiednim czasie zrobić bardzo popularny test PAPP-A, czy tak zwany test podwójny (badanie krwi). Jednak wszystkie te badania nie mają na celu zapobiegania chorobom genetycznym. One sprawdzają, czy dziecko nie jest nimi obciążone, ale w sytuacji, gdy kobieta już jest w ciąży. Jeśli więc zostaną wykryte nieprawidłowości w rozwoju, to jest to dramat. Część par decyduje się na usunięcie ciąży, co zawsze jest bardzo trudną decyzją, inne na urodzenie chorego dziecka – ta decyzja jest brzemienna w skutki. Dlatego właśnie warto zrobić wcześniej opisany test CGT jeszcze zanim zaczniemy kochać dziecko, które nosimy w sobie.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.