fbpx
Przejdź do treści

Badania w prezencie dla siebie i bliskich

badania mężczyzna
Dobrze jest nabrać przyzwyczajenia, by raz w roku, na przykład z okazji urodzin, robić badania.

Czasem myślimy, że nie wypada kupować badań bliskim w prezencie. Zdarza się, że sami zapominamy o regularnych badaniach. Warto to zmienić, zadbać o siebie i innych, zachęcić do kontrolowania staniu zdrowia i podarować pakiet badań tym, na których nam zależy.

Regularnie wykonywane badania diagnostyczne pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości zdrowotne i choroby we wczesnym stadium rozwoju. Jeśli niektóre choroby przewlekłe, zostaną wykryte późno, mogą wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie, które można by zniwelować lub nawet ich uniknąć, gdyby choroba została wykryta wcześniej. Wczesna profilaktyka pozwala na szybsze wyleczenie, a czasem i pokonanie tych najgroźniejszych, nowotworowych chorób, może nawet uratować życie. Czas gra dużą rolę również w leczeniu m.in. otyłości, cukrzycy ichorób układu krążenia.

– Rodzaj zalecanych badań w dużym stopniu zależy od wieku i płci pacjenta. Wraz z wiekiem zmieniają się bowiem czynniki ryzyka na jakie jesteśmy narażeni, trochę różnią się też rekomendowane badania dla kobiet i mężczyzn. Należy brać pod uwagę także genetyczne predyspozycje i przebyte wcześniej choroby. Dobrze jest nabrać przyzwyczajenia, by na przykład z okazji urodzin lub świątecznych prezentów, robić samemu badania i zachęcać do nich innych.  – tłumaczy dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. rozwoju i nauki Synevo.

Morfologia i ogólne badanie moczu to standardowe badania, które należy wykonywać w każdym wieku, najlepiej nie rzadziej niż co 2-3 lata. Co najmniej raz w roku dobrze jest zmierzyć ciśnienie tętnicze i udać się na kontrolę stomatologiczną. Warto też badać poziom lipidów – stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i HDL oraz triglicerydów. Pozwala to na wczesne wykrycie zaburzeń gospodarki lipidowej, które mogą prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych. Regularnie należy kontrolować stężenie glukozy i elektrolitów (sód, potas, magnez, fosforany i wapń) w surowicy. Pamiętajmy również oraz cytologii ginekologicznej (badanie przesiewowe w raku szyjki macicy), a także o comiesięcznej samokontroli piersi.

Badania kobiet

Badanie ginekologiczne, podczas którego pobierany jest wymaz do oceny cytologicznej komórek, a także identyfikacji wirusa HPV warto rozpocząć od  czasu inicjacji seksualnej lub po ukończeniu 18 r.ż. Jeśli wynik jest prawidłowy i kobieta pozostaje w stałym związku cytologię należy wykonywać co 3 lata do 60 r.ż., a następnie jeśli wyniki są prawidłowe, można ją powtarzać rzadziej, aż do całkowitego zaprzestania w wieku podeszłym.

Kluczowym elementem profilaktyki jest zachowanie zdrowego stylu życia, w tym zadbanie o odpowiednią aktywność fizyczną, prawidłowe żywienie i unikanie używek. Zaleca się aktywność fizyczną co najmniej 30 minut dziennie 5 razy w tygodniu, spożywanie regularnych posiłków (4–5 razy), zwłaszcza bogatych w warzywa i owoce oraz przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów (1,5 l wody dziennie). Osoby dorosłe, nie rzadziej niż co 3 lata, powinny dokonywać pomiaru masy ciała i wzrostu, w celu wyliczenia wskaźnika masy ciała (BMI), oraz pomiaru obwodu pasa. Wysokie BMI jest znanym czynnikiem ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych: miażdżycy, cukrzycy typu 2, chorób układu mięśniowo-szkieletowego (zwłaszcza choroby zwyrodnieniowej stawów) i wielu nowotworów. Warto pamiętać też o suplementacji witaminą D (800–2000 lU dziennie dla osób o prawidłowej masie ciała).

Wraz z wiekiem zmienia się profil koniecznych badań, które warto wykonywać w celu wykrycia wczesnych postaci wielu chorób: nowotwory, cukrzyca, choroby serca. Szczególnie jest to ważne u osób obciążonych rodzinnie ryzykiem miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, z nadwagą lub palących papierosy. Po ukończeniu 50 r.ż. powinno się co 1-2 lata badać kał na krew utajoną (wczesne rozpoznanie raka jelita grubego) oraz przeprowadzić diagnostykę w kierunku zagrożenia osteoporozą. Kobiety powinny wykonać raz na 2-3 lata mammografię (badanie przesiewowe w raku piersi). Ważna jest także kontrola wzroku u okulisty i badanie dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego, elektrokardiogram (EKG), rtg klatki piersiowej oraz gastroskopia.

Więcej na: www.synevo.pl/pakiety/kontrola-stanu-zdrowia-kobiety/

Badania mężczyzn

U mężczyzn ważne jest samobadanie jąder (diagnostyka raka jądra), które należy rozpocząć już od 18. roku życia i przeprowadzać je samodzielnie raz w miesiącu, a w przypadku jakiejkolwiek zmiany (powiększenie, zmniejszenie, bolesność, stan zapalny)  pilnie skonsultować się z lekarzem. Badanie jąder przez lekarza zalecane jest co 3 lata. W przypadku mężczyzn będących w grupie ryzyka chorób prostaty ważne jest też badanie proktologiczne.

U panów po 50-tce wskazane jest badanie w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty (oznaczenie stężenia antygenu PSA). Z wiekiem rośnie też potrzeba kontroli urologicznej. Mężczyznę do wizyty u urologa skłonić powinny niepokojące dolegliwości, takie jak: ból przy oddawaniu moczu, zmiana barwy moczu, szczególnie gdy ma on bardzo ciemną barwę,  pieczenie lub swędzenie zlokalizowane u ujścia cewki moczowej, uczucie parcia na pęcherz. Badanie urologiczne jest elementem szeroko rozumianej profilaktyki chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego mężczyzny, w tym raka prostaty.

Więcej na: www.synevo.pl/pakiety/kontrola-stanu-zdrowia-mezczyzni/

Przegląd czterdziestolatka

W Laboratoriach Medycznych Synevo opracowano profile badań profilaktycznych dla 40-latki i 40-latka. Pakiet dla 40-latki zawiera następujące badania: morfologia, OB, badanie ogólne moczu, glukoza, cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy, kwas moczowy, magnez, fibrynogen, FSH, TSH, a pakiet dla 40-latka: morfologia, OB, badanie ogólne moczu, glukoza, cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy, kwas moczowy, magnez, PSA, TSH, AST, ALT.

– Osoby po 60-tce powinny być objęte szczególną opieką medyczną, ponieważ wraz z wiekiem obniża się funkcjonalność wielu narządów, w tym nerek i wątroby, odpowiedzialnych za detoksykację organizmu i usuwanie szkodliwych substancji, zmienia się też gospodarka hormonalna, wzrasta również ryzyko nowotworów, m.in. ze względu na zmiany w układzie odpornościowym. Regularne badania przesiewowe i kontrolne wizyty u lekarzy, nie rzadziej niż raz do roku, są więc u seniorów koniecznością. – wyjaśnia dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. rozwoju i nauki Synevo.

Więcej na ten temat na: www.synevo.pl

Logo Synevo

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.