fbpx
Przejdź do treści

Badania: szczepienia na COVID-19 podczas ciąży nie uszkadzają łożyska

szczepionka a ciąża, koronawirus covid-19 moderna pfizer
fot. 123rf.com

Wstępne wyniki badania łożysk kobiet zaszczepionych w trakcie ciąży przeciw SARS-CoV-2 nie wskazują na możliwość uszkodzenia. Większość pacjentek otrzymała preparaty firm Moderna oraz Pfizer. Badanie przeprowadził i opisał na łamach pisma „Obstetrics & Gynecology” zespół z Northwestern University (USA).  

Naukowcy zbadali 84 łożyska pacjentek zaszczepionych oraz jako grupę kontrolną 116 – niezaszczepionych. Większość zaszczepionych kobiet otrzymało preparaty firm Moderna i Pfizer, podane w czasie trzeciego trymestru.  

Łożysko można porównać do czarnej skrzynki w samolocie. Jeśli coś złego dzieje się z ciążą, zwykle widać zmiany w łożysku, które pomagają nam rozstrzygnąć, co się stało. Z tego, co możemy powiedzieć, wynika, że szczepionka przeciw COVID nie uszkadza łożyska – mówi prof. Jeffery Goldstein.  

Koronawirus uszkadza łożysko, szczepionka nie

Wcześniej prof. Goldstein i jego zespół opublikował natomiast badanie wskazujące na uszkodzenia łożyska powstające u kobiet, które miały pozytywne wyniki testu na koronawirusa. Dochodziło do niewłaściwego przepływu krwi między matką i płodem. Jak zapewnia prof. Miller, ciężarne kobiety zastanawiające się nad szczepieniem powinny uznać, że jest ono bezpieczne. Wykazano już bowiem, że przeciwciała powstające po szczepieniu przedostają się także do organizmu dziecka.  

Łożysko to, jak wyjaśniają naukowcy, pierwszy organ, który powstaje w trakcie ciąży. M.in. dostarcza płodowi tlen i substancje odżywcze, zastępując rozwijające się jeszcze narządy dziecka. Dodatkowo reguluje pracę hormonów i układu odpornościowego oraz skłania organizm matki do przyjęcia płodu. Jego uszkodzenie świadczy o nieprawidłowym przebiegu ciąży. W intrenecie krążyły plotki o poronieniach w wyniku przyjęcia szczepionki.  

Internet zwielokrotnił obawy, że szczepienia mogą uruchomić reakcję immunologiczną, która spowoduje odrzucenie płodu przez organizm matki. Ale nasze wyniki pozwalają wierzyć, że tak się nie dzieje – podkreśla prof. Goldstein.  

Badacze nie znaleźli także śladów zapaleń łożyska, które mogłyby powstać przy infekcji SARS-CoV-2. Nie znaleźli żadnego przypadku tego typu, ale zaznaczają, że jest to rzadka przypadłość i prawidłowe badanie pod tym kątem wymaga próby liczącej co najmniej tysiąc uczestniczek. 

Źródło: Nauka w Polsce PAP 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.