fbpx
Przejdź do treści

Badania płodu po poronieniu – dlaczego warto wykonać to badanie?

Badanie płci po poronieniu umożliwia rodzicom skorzystanie z przysługujących po poronieniu praw. – © rfphoto/123rf.com

Badania płodu po poronieniu to pierwsze badania, jakie są wykonywane po poronieniu. Badanie płci po poronieniu pozwala rodzicom skorzystać z przysługujących im praw, takich jak skrócony urlop macierzyński oraz zasiłek pogrzebowy, natomiast badanie chorób genetycznych płodu pozwala odkryć przyczynę poronienia.

W większości przypadków za poronienie odpowiada choroba genetyczna dziecka – wiedza na ten temat pozwala rodzicom odzyskać spokój i przygotować się lepiej do kolejnej ciąży.

Badanie płci po poronieniu – jakie prawa przysługują rodzicom po stracie?

Badanie płci po poronieniu umożliwia rodzicom skorzystanie z przysługujących po poronieniu praw. Dzięki znajomości płci dziecka rodzice mogą:

  • otrzymać kartę martwego urodzenia,
  • zarejestrować malucha w Urzędzie Stanu Cywilnego,
  • wystąpić o zasiłek pogrzebowy (w wysokości 4000 złotych).

Kobiecie po poronieniu przysługuje także skrócony urlop macierzyński (w wymiarze 56 dni).

Jak wygląda badanie płci po poronieniu?

Badanie płci po poronieniu wykonuje się na podstawie dostarczonego przez rodziców lub szpital materiału – fragmentów łożyska, kosmków kosmówki lub fragmentów pępowiny. Warto je rozszerzyć o badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia – dzięki temu można poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego doszło do utraty ciąży.  

Badania płodu po poronieniu – dlaczego warto?

Badania genetyczne znacznie przyspieszają diagnostykę, można je wykonać bez względu na czas trwania ciąży, nawet w sytuacji, gdy do poronienia doszło przed 16. tygodniem ciąży. Próbki można przekazać z domu lub bezpośrednio ze szpitala, warto jednak upewnić się, że materiał pochodzi od dziecka, a nie matki i wybrać takie laboratorium, które porównuje wymaz od matki z materiałem od dziecka.

Badanie chorób genetycznych płodu pozwala poznać przyczynę poronienia – dzięki wiedzy na temat wad genetycznych dziecka rodzice mogą odzyskać spokój, ponieważ mają pewność, że do poronienia nie doszło z ich winy.

W sytuacji, gdy okaże się, że przyczyną poronienia nie była choroba genetyczna dziecka, warto wykonać u rodziców podstawowe badania po poronieniu. Dzięki temu lekarz może wykluczyć inne przyczyny utraty ciąży, zaplanować leczenie i poprowadzić kolejną ciążę tak, by zakończyła się ona urodzeniem zdrowego dziecka.

Autor: www.testDNA.pl

Logo testDNA.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.