fbpx
Przejdź do treści

Rak piersi w ciąży jest niemożliwy? Fundacja Rak’n’Roll rozprawia się z mitami

Pamiętaj! Pacjentki ciężarne i karmiące piersią można skutecznie leczyć. – fot. Canva

Jesteś w ciąży? Z pewnością nie zachorujesz na raka! Karmisz piersią? W tym czasie jesteś chroniona przed zachorowaniem na nowotwór piersi! Jeżeli usłyszałaś kiedyś takie słowa, musisz być świadoma, że to bardzo niebezpieczne mity. Od kilku lat rozprawia się z nimi Fundacja Rak’n’Roll.

Co roku 6 października obchodzimy Dzień Boskich Matek, czyli kobiet, u których w ciąży i do roku po porodzie zdiagnozowano chorobę nowotworową. Z tej okazji 3 października w warszawskiej restauracji Qchnia Artystyczna odbyło się spotkanie prasowe z przedstawicielkami Fundacji Rak’n’Roll, lekarzami oraz pacjentkami.

Podczas dwugodzinnego spotkania dyskutowano o znaczeniu wczesnej diagnostyki nowotworów w ciąży. W gronie ekspertów znaleźli się specjalista ginekologii i ultrasonografii – dr Paweł Guzik, dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej warszawskiego Centrum Onkologii oraz inicjatorka Programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki” – Marta Ozimek-Kędzior. W dyskusji głos zabrały również pacjentki. 

Rak w ciąży? To możliwe!

Według statystyk, jedna na 1000 ciężarnych kobiet zachoruje na nowotwór, natomiast u jednej na 3000-1000 kobiet po porodzie zostanie zdiagnozowany rak piersi. Okazuje się, że wśród kobiet zgłaszających się do programu opieki Boskie Matki, ponad połowa choruje na raka piersi, a na drugim miejscu są tzw. nowotwory ginekologiczne, następnie nowotwory raka jelita grubego, tarczycy i czerniaki. 

Choć skala zachorowań na raka piersi z roku a rok wzrasta, temat nowotworów w ciąży wciąż zdaje się być sprawą pomijaną. Chodzi o niewiedzę zarówno ze strony pacjentek, jak i lekarzy.

Pacjentki zastanawiają się, czy mogą chodzić do fryzjera, w którym tygodniu ciąży mogą bezpiecznie podróżować samolotem. A później pięć czy sześć tygodni po porodzie mamy przypadek pacjentki z sześciocentymetrowym guzem w piersi – opowiadał ginekolog dr Paweł Guzik. – Taki guz nie powstaje w ciągu tygodnia. Rośnie od kilku miesięcy do kilku lat. Okazuje się, że wszystkimi dostępnymi rodzajami głowic ultrasonograficznych można dostrzec sześciocentymetrowy guz podczas badania USG. Pacjentka zauważyła guz w czasie ciąży, zgłaszała problem swojemu lekarzowi prowadzącemu. Niestety, podejście wielu ginekologów jest problemem. Myślę, że edukacja, rozmowa z pacjentką oraz szkolenie lekarzy to działania, które mogą przynieść efekt – dodał ekspert. 

W dyskusji brali udział Marta Ozimek-Kędzior, dr Paweł Guzik oraz dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

„Kobieta w ciąży nie może zachorować na raka”

Skoro problem jest tak poważny, dlaczego wciąż nie mówi się wystarczająco głośno o potrzebie badań piersi u ciężarnych? Wszystkiemu winne są mity pokutujące także w środowisku lekarskim. 

– Kobieta w ciąży nie może zachorować na raka. Zostało mi to dobitnie powiedziane w gabinecie lekarskim – wyjaśniła pani Katarzyna Węgrzynek, która o swojej chorobie nowotworowej dowiedziała się będąc właśnie… w ciąży.

W 2017 r. pani Kasia wraz z partnerem podjęli decyzję o powiększeniu rodziny. Przed zajściem w ciążę kobieta wykonała wszystkie potrzebne badania, w tym również USG piersi. W prawej piersi wyszła zmiana, która została zbadana za pomocą biopsji cienkoigłowej. Biopsja jednak nic nie wykazała, a pani Kasia zaszła w ciążę trzy miesiące później.

Kiedy byłam w drugim miesiącu ciąży, przeczytałam artykuł na blogu medycznym, że jeżeli przed ciążą coś się działo z piersią, warto również w ciąży to badanie powtórzyć. Dostałam skierowanie i poszłam na USG. Tutaj zaczyna się cała historia. Gdy tylko weszłam do gabinetu, lekarka, która sama była w ciąży, zaczęła na mnie krzyczeć, że co ja tu robię, bo piersi się nie bada w ciąży. Zgłupiałam. Powiedziała mi też, i to zapamiętam na długo, że walczy z „ginekologami-idiotami”, którzy zlecają badanie piersi w ciąży i zaprasza mnie, jak skończę karmić – wspomina pani Kasia. 

Badanie ponownie wykazało zmianę w prawej piersi. Przy pomocy mamy pani Kasia znalazła kontakt do onkolog, która szybko i sprawnie pokierowała sprawą.

– Skończyło się szczęśliwie. Moje szczęście ma na imię się Rysio i ma 14 miesięcy – wyjaśnia pani Kasia, która po porodzie wróciła do chemioterapii, przeszła operację, a następnie radioterapię.

Swoimi historiami podzieliły się Katarzyna Węgrzynek oraz Aleksandra Wiederek-Barańska.

Badaj piersi w ciąży!

Jakie objawy powinny zaniepokoić? Jeżeli kobieta zauważy guzki, zgrubienia, powiększone węzły chłonne, zaczerwienienia i bolesność skóry piersi, powinna niezwłocznie udać się do lekarza. Powyżej opisane objawy mogą świadczyć zmianach zachodzących w piersiach pod wpływem ciąży, jednak równie dobrze mogą wskazywać na nowotwór. 

Warto dodać, że czułość badania USG u pacjentek ciężarnych i karmiących piersią wynosi od 93 do 100%.

Pamiętaj! Pacjentki ciężarne i karmiące piersią można skutecznie leczyć. Badaj się!

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.