fbpx
Przejdź do treści

Autyzm – jakie jest prawdopodobieństwo rodzeństwa w spektrum?

autyzm badania naukowcy spektrum długość ciąży ciąża dziecko rozwój

Nowe badania pokazują, że matki dzieci z autyzmem, które opóźniły kolejną ciążę o 2,5 do trzech lat, zmniejszyły prawdopodobieństwo, że ich następne dziecko również zostanie zdiagnozowane na tym spektrum. 

Naukowcy z Curtin University we współpracy z Telethon Kids Institute, zbadali ponad 925 000 urodzeń w Danii, Finlandii i Szwecji, w wyniku których u ponad 9300 dzieci zdiagnozowano w późniejszym czasie zaburzenia ze spektrum autyzmu. Naukowcy odkryli zależności, które mogą okazać się niezwykle istotne dla planowania rodziny.  

Rodzeństwo w spektrum autyzmu? 

Główny autor, profesor Gavin Pereira z Curtin’s School of Population Health, powiedział, że badania wykazały związek między czasem między okresem od ostatniej ciąży, a szansą na dziecko ze spektrum autyzmu.

Nasze badania wykazały, że rodzeństwo dzieci z autyzmem rzadziej diagnozuje się w spektrum, jeśli między obiema ciążami występuje 30-39-miesięczna przerwa – powiedział profesor Pereira – Odczekanie 2,5 do trzech lat na poczęcie kolejnego dziecka było uważane za optymalny czas, potencjalnie zapobiegający średnio pięciu procentom przypadków autyzmu w Danii, ośmiu procentom w Finlandii i dziewięciu procentom w Szwecji. 

Ponowne zajście w ciąże niewskazane  

Naukowcy dowiedli również, że dzieci urodzone przez matki, które ponownie zaszły w ciążę trzy miesiące po porodzie, miały o 50 procent większą szansę na zdiagnozowanie autyzmu. Z kolei dzieci urodzone pięć lat później miały ryzyko na poziomie 24%. 

Odkrycia są najbardziej istotne dla rodzin, w których występuje zwiększone ryzyko autyzmu. Pozwolą na lepsze planowanie ewentualnego poczęcia.  

Źródło: sciencedaily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.