fbpx
Przejdź do treści

Australia przyjrzy się parom, które zatrudniają surogatki

Australia chce zabronić korzystania z usług matek zastępczych w innych państwach. Dokładnie chodzi o współpracę z mieszkankami Europy Wschodniej i południowo-środkowej Azji. Po nowelizacji prawa, zanim na cokolwiek się zgodzą, przejdą procedurę surogacyjną. Zdaniem Australijczyków mogą padać ofiarami manipulacji.

Ukraina, Indie, Tajlandia, Burma, Bangladesz, Nepal czy Rosja już wkrótce mogą być państwami „zakazanymi”. Dla wielu australijskich par oznaczałoby to jedno – brak szans na posiadanie biologicznego dziecka. Nie jest tajemnicą, że dziesiątki osób podróżują do wymienionych miejsc lub nawiązuje w tym celu kontakty z ich obywatelkami. Te zwykle w zamian za relatywnie niskie opłaty godzą się na urodzenie potomka. Bywa jednak – i to wcale nie tak rzadko – że rozwijające się życie wywołuje uczucia „kupione” przez czekających na rozwiązanie rodziców.   W Europie Wschodniej i południowo-środkowej Azji surogatka nie jest zawodem jak każdy inny, zresztą nie tylko tam (choć są miejsca gdzie jest to bardziej uregulowane). Pod względem prawnym i finansowym surogacja jest umową między dwiema stronami. Tylko że często łatwiej umówić się tylko na słowo, czego Australia staje się w pełni świadoma i chce na to ostro reagować. – Musimy mieć pewność, że matkom zastępczym nie dzieje się krzywda – powiedział News Corp. członek powołanej do tej sprawy komisji.  

Komisja ta zdecyduje, czy kandydatka na surogatkę odpowie na pytania o legalność umowy, którą zawarła z rodzicami. Rząd miałby dowiedzieć się, czy finansowy zysk nie przesądził o podjęciu przez kobietę życiowej decyzji. A musi ona wynikać z obiektywnej oceny sytuacji. Co jeśli urodzi poza Australią? Władze zastanowią się wtedy, czy przyznawać dziecku obywatelstwo.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl