fbpx
Przejdź do treści

Shatavari (Asparagus racemosus) – tradycyjna Indyjska roślina wspiera kobiece hormony

Asparagus racemosus - tradycyjna Indyjska roślina dobra dla kobiet
fot.123rf

Według tradycyjnej medycyny Indyjskiej, Asparagus racemosus harmonizuje układ hormonalny kobiet, wspiera żeńskie narządy rozrodcze, zwiększa ochotę na seks i płodność. Co mówi o nim nauka?

Tradycyjne zastosowanie Asparagus racemosus 

Szparag groniasty – Asparagus racemosus jest rośliną leczniczą występującą naturalnie w tropikalnych i subtropikalnych regionach Indii. Preparaty zawierające Asparagus racemosus opisane są we współczesnej Brytyjskiej i Hinduskiej literaturze farmaceutycznej i w tradycyjnych systemach medycznych pochodzących z Indii, takich jak Ajurweda, Unani, Siddha. 

Według tradycyjnych systemów, Asparagus racemosus, znany jako Shatavari, ma odżywiać macicę i komórki jajowe, przygotowywać narządy płciowe do ciąży i zapobiegać poronieniu.  Nauka częściowo to potwierdza – Asparagus racemosus zawiera fitoestrogeny, które są prekursorem estrogenu.

W Ajurwedzie Asparagus racemosus stosowany jest w postaci ekstraktu ze sproszkowanych korzeni rośliny.

Asparagus racemosus na menopauzę

W okresie menopauzy wiele dolegliwości takich jak: skoki ciśnienia, potliwość, fale gorąca, przyspieszone bicie serca, bóle głowy, wynika z częstych zmian stężenia żeńskich hormonów płciowych.

Współczesna medycyna zachodnia często proponuje pacjentkom ciężko przechodzącym menopauzę stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HRT), których zadaniem jest wyrównanie poziomu estrogenów.

Jednocześnie, wiele badań wskazuje na to, że HRT podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi, raka endometrium, żylne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe. Takie wyniki zwiększyły zainteresowanie naukowców roślinnymi fitoestrogenami i substancjami stymulującymi organizm do produkcji estrogenów.

A. racemosus stał się dobrym roślinnym kandydatem, który mógłby wspomagać okołomenopauzalne dolegliwości. 

Oczyszczające działanie Asparagus racemosus

Zawarte w Asparagus racemosus saponiny steroidowe, jeśli stosowane są w dawkach leczniczych, mają efekt moczopędny – oczyszczają układ moczowy, wzmagają wydzielanie śluzu, zwiększają procesy wchłaniania składników pokarmowych z jelit do krwi. 

Mają też właściwości przeciwbakteryjne, pierwotniakobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, żółci i soku jelitowego. 

Saponiny regulują wypróżnienia. Mają zdolność wiązania wielu toksyn i metabolitów, dlatego nasilają procesy odtruwania organizmu  (co w tradycyjnej hinduskiej medycynie nazywa się „czyszczeniem krwi”).

Hamowanie krwawień czynnościowych – tak, wsparcie laktacji – nie koniecznie 

W systemie medycyny Ajurwedyjskiej, ekstrakt z A. racemosus był stosowany również w celu zwiększenia wydzielania mleka w trakcie laktacji. Tę właściwość szparaga groniastego starano się potwierdzić w badaniach, jednak indyjscy naukowcy nie zaobserwowali takiej zależności.  

Przy okazji jednak dowiedziono, że ekstrakt z A. racemosus hamuje krwawienia czynnościowe (DUB – Dysfunctional Uterine Bleeding), które najczęściej spowodowane są przetrwaniem pęcherzyka jajnikowego, czyli stanem, w którym nie nastąpiło jajeczkowanie. W krwawieniach czynnościowych wyklucza się przyczyny organiczne, takie jak procesy nowotworowe, polipy, endometrioza, mięśniaki, zapalenia błony śluzowej macicy.

W przeprowadzonym przez Hinduskich naukowców badaniu wzięło udział 70 kobiet z DUB w wieku od 20 do 45 lat. Aż 63 kobiety z badanej grupy odzyskało regularny i prawidłowy cykl menstruacyjny dzięki Asparagus racemosus. 

Shatavari w terapii PCOS

Sproszkowany Asparagus, czyli Shatavari, polecany jest jako wsparcie terapii zespołu policystycznych jajników. W trakcie badań zaobserwowano, że ekstrakty z tej rośliny stymulują dojrzewanie komórek jajkowych i wspomagają ich wydostawanie się do jajowodu.

Szparag groniasty łagodzi bóle menstruacyjne i PMS

Inny zespół naukowców z Indii zbadał na grupie kobiet cierpiących na silne bóle menstruacyjne i dotkliwy PSM (pre-menstrual syndrome) wpływ Asparagus racemosus na nasilenie tych objawów. Okazało się, że ekstrakt ze szparaga groniastego łagodzi PMS i ból związane z miesiączką.

W świetle nowych badań nad bólem menstruacyjnym, kluczową rolę w bolesności odgrywają oksytocyna i wazopresyna – te hormony wpływają na czynność skurczową mięśnia macicy.

Saponiny obecne w korzeniu Asparagusa zmniejszają wrażliwość błony mięśniowej macicy na oksytocynę i pomagają przywrócić prawidłową aktywność skurczową macicy, co jednocześnie redukuje ból w trakcie menstruacji.

Shatavari w depresji

Ekstrakt z Asparagusa stabilizuje nastrój  i działa przeciwdepresyjnie. Dowiedziono, że odpowiednio dawkowane ekstrakty są łagodnym inhibitorem MAO, w związku z tym mają potencjał, by poprawiać samopoczucie i zapobiegać stanom depresyjno-lękowym.

Uwaga: może wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami psychiatrycznymi. Łączenie leczenia psychiatrycznego z Shatavari wymaga konsultacji z lekarzem.

Źródło: Magdalena Tuszyńska, Pharmacological and therapeutic application of Asparagus racemosus

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.