Ashwagandha to modny suplement diety. Jak go stosować oraz na co ashwagandha wpływa?
Witania ospała, czyli ashwagandha, stała się jednym z najpopularniejszych suplementów. Jak ten korzeń wpływa na nasz organizm i czy są przeciwwskazania do stosowania go w trakcie ciąży?
Ashwagandha – jak stosować?
Ashwagandha zaliczana jest do roślin adaptogennych. Zmniejsza zaburzenia związane ze stresem i nerwami. Ekstrakt z rośliny powstaje przede wszystkim z owoców oraz korzenia. Na co stosować ten środek?
- Podaje się go m.in. jako uzupełnienie terapii stanów lękowych, depresyjnych, zmęczenia oraz bezsenności.
- Ekstrakt znany jest także jako zwiększający libido oraz poprawiający płodność u mężczyzn.
- Hamuje też objawy menopauzalne.
- Normalizuje również poziom cukru we krwi i moczu oraz poziom glikogenu w tkankach.
- Jest silnym antyoksydantem.
Jak stosować ashwagandę?
Najczęściej spożywany jest sproszkowany wyciąg z rośliny. Dostępny jest w formie tabletek lub proszku. Przed rozpoczęciem terapii warto skonsultować jednak się z lekarzem – szczególnie powinny zrobić to osoby mające problemy z tarczycą oraz nadciśnienie i cukrzycę. Środek może bowiem nasilić działanie leków (jeśli przyjmujesz jakiekolwiek farmaceutyki na stałe, koniecznie przedyskutuj to ze specjalistą).
Przy wyborze preparatu z ashwagandhą ważne jest zwrócenie uwagi na zawartość w nim witanolidów – najlepiej jeśli przekracza 2,5%.
Suplementacja powinna wyglądać następująco: około 8 tygodni stosowania, miesiąc przerwy i ponowne stosowanie. W ciągu doby można bezpiecznie spożyć do 3 g sproszkowanego korzenia ashwagandhy. Nie należy przekraczać dopuszczalnej dobowej porcji witanolidów, która wynosi 10 mg. To zalecania Zespołu do spraw Suplementów Diety Głównego Inspektora Sanitarnego z 2020 roku.
Ashwagandha w ciąży
Witania jest popularna wśród osób ćwiczących na siłowni – dodaje sił i energii. Suplementy pobudzające, powstałe na jej bazie, proponuje się także studentom i pracownikom umysłowym.
Wyciąg z rośliny nie powinien być jednak stosowany przez wszystkich. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz karmiące, a także osoby, które zażywają leki m.in. przeciwpadaczkowe i nasenne.
Źródło: Vijay R. Ambiye i in.;Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study; Hindawi; Volume 2013. [dostęp: 20.04.2021] LINK
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!